
Privatizácia SPP sa ešte ani nerozbehla, a už sa objavujú úvahy o slabom záujme investorov. Na predaj je pritom najziskovejšia spoločnosť na Slovensku. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Vytvorenie spoločného konzorcia troch prominentných uchádzačov o privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) – nemeckého Ruhrgasu, Gaz de France a talianskej spoločnosti Snam – by mohlo negatívne ovplyvniť jeho predajnú cenu. V prípade, že by sa konzorcium uchádzalo o vstup do SPP v tejto podobe, najväčšia privatizácia v histórii Slovenska by mohla byť pochybná ešte pred svojím začatím. „(V takom prípade) existuje reálna hrozba, že medzi záujemcami o privatizáciu by bola nedostatočná konkurencia,“ citoval včera denník Financial Times nemenovaného investičného bankára.
Vytvorenie nemecko-francúzsko-talianskeho konzorcia si vynúti podobnú reakciu aj zo strany ostatných záujemcov o kapitálový vstup do SPP. „Každý, kto chce dostať šancu, musí vytvoriť konzorcium,“ pripomína Lubomír Šoltýs z budapeštianskej brokerskej spoločnosti Wood & Co. Investori budú chcieť celý ponúkaný balík – 49 percent – takže aj napriek želaniam viacerých ministrov sa akcie SPP nedostanú ani na domácu, ani na zahraničnú burzu, dodáva Financial Times.
Atraktívnosť ponúkaného minoritného podielu štátu v plynárenskom gigante sa tak podarí zvýšiť len v prípade, že noví investori dostanú v podniku aj významný vplyv v manažmente.
Otáznou ostáva aj účasť ruského Gazpromu, ktorý už má za sebou prienik na bieloruský a moldavský trh. Podľa hlavného ekonóma moskovskej banky UFG Stevena O‘Sullivana by bolo predloženie privatizačnej ponuky z ruskej strany „absolútne logickým krokom“. Jeho účasť na tendri by však mohli negatívne ovplyvniť problémy pri zamýšľanom prevzatí maďarskej spoločnosti BorsodChem, ktorého kontroverznosť by mohla spôsobiť „ukrytie“ Gazpromu za niektoré z konzorcií.
Podľa Financial Times by privatizáciou SPP mal štát zinkasovať dve miliardy dolárov. Denník sa pritom odvolal na ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha. Jeho rezort však včera túto informáciu rozhodne poprel. „Minister sa o cene nikdy nevyjadroval. Nikdy,“ povedal denníku SME hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik.
(mn)