Minister práce a sociálnych vecí Francois Fillon sa totiž dnes stretol s predstaviteľmi odborov a podnikov, aby im predložil návrh zvýšenie minimálnej mzdy o 2,4%, teda o najmenšiu možnú legálnu sumu zohľadňujúcu infláciu.
F. Fillon na stretnutí uviedol, že vláda je otvorená dialógu, no zároveň vyzval sociálnych partnerov (odbory a zamestnávateľov), aby dali vláde čas, zostali pokojní a odolali nutkaniu okamžite konať.
Tretia najväčšia odborová organizácia už pohrozila generálnym štrajkom, ak sa súčasná vláda začne "handrkovať" o dôchodky zamestnancov štátnej služby.
Ako informuje agentúra Reuters, vláda chce okrem iného zvýšiť zamestnanosť prostredníctvom znižovania daní a mzdových poplatkov za ľudí s nižším vzdelaním. Na druhej strane je však pod tlakom ostatných členských krajín Európskej únie (EÚ), aby znížila výdavky, zredukovala štátny dlh a vyrovnala rozpočet do roka 2004, hoci sa všetci zhodli, že podmienkou je minimálne trojpercentný hospodársky rast za každý z nasledujúcich dvoch rokov.
Posledná konzervatívna vláda pod vedením Aliana Juppé (1995 až 1997) vyvolala najhoršie sociálne nepokoje od roka 1968, keď začala s tvrdými úspornými opatreniami.
* 1 sov