Paríž/Sevilla 24. júna (TASR) - Summit prezidentov a predsedov vlád členských krajín Európskej únie mal byť odvážnym stretnutím najmä v oblasti boja proti ilegálnej imigrácii, inštitucionálnej reforme, rozšírenia EÚ a spoločnej európskej obrane. Nakoniec to bol summit znížených ambícií a rutinných dočasných kompromisov, komentuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Napokon všetci účastníci summitu mohli vyjadriť úprimné uspokojenie. Španielsky premiér José María Aznar, ktorého krajina predsedá v prvom polroku 2002 únii, povedal, že sa vykonala seriózna, nie demagogická práca. Nezáleží na tom, že španielske návrhy na sankcionovanie krajín - z ktorých prichádzajú ilegálni prisťahovalci, ak tieto krajiny nebudú nedostatočne spolupracovať na zastavení migračného prúdu - sa neprijali. "Som rád, že napokon sme schválili vyvážený a zároveň humánny prístup, založený na vyvolávaní podnetov a nie na sankciách, alebo kladení podmienok," uviedol francúzsky prezident Jacques Chirac.
Účastníci zanechali register hrozieb a obmedzili sa na to, že problematiku migračného prúdu vniesli do vonkajšej politiky únie. Sľúbili pritom technickú a finančnú pomoc krajinám, odkiaľ migranti odchádzajú, a tranzitným štátom, ak budú spolupracovať.
Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder konštatoval, že "by si bol želal viac, ale nebolo to možné". "Problémy bohatých a chudobných krajín sa musia riešiť dialógom," podčiarkol francúzsky prezident Chirac. V tomto zmysle sa vyjadrili aj ďalší politici na summite. Len dvaja premiéri neobhajovali takýto postoj: taliansky Silvio Berlusconi a britský Tony Blair.
Niektorými analytikmi a pozorovateľmi očakávaný posun dopredu v oblasti európskej obrany sa napokon ani v Seville nematerializoval.
V oblasti rozšírenia EÚ sa predstavitelia 15 členských štátov zhodli na protirečivom kroku: zachovávajú smerovanie a potvrdili termín, podľa ktorého sa 10 kandidátskym krajinám oficiálne dá zelená v decembri tohto roku. Zároveň si krajiny 15 ponechali manévrovací priestor, keď sa o niektorých významných otázkach bude rokovať až po septembrových voľbách v Nemecku, podotýka Le Figaro.