BRATISLAVA - Takzvaný antidiskriminačný zákon, ktorý poslanci minulý týždeň odmietli zaradiť do programu schôdze, mal za úlohu lepšie chrániť rôzne menšiny, od národnostných až po sexuálne. Mal im zaručiť napríklad rovnakú šancu na zamestnanie, akú majú príslušníci väčšiny, a najmä ich mal chrániť pred rôznymi formami útlaku.
Vládny návrh zákona (o zásadách rovnakého zaobchádzania) oceňovali medzinárodné inštitúcie a z hľadiska ochrany menšín ho považovali za veľmi kvalitný. Jeho prípravu výslovne privítal komisár únie pre rozšírenie Günter Verheugen, keď minulý rok navštívil rómske osady.
Poslanci na návrh Vladimíra Palka z KDH vypustili zákon z programu schôdze, čo sa podľa vicepremiérky Márie Kadlečíkovej bude „vo svete bude spájať s tým, že Slovensko odmietlo antidiskriminačný zákon“. Aj preto by sa mal čo najskôr „pre dobrú povesť Slovenska“ do Národnej rady vrátiť.
„Vedela som, že v parlamente bude s týmto zákonom problém,“ povedala generálna riaditeľka sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády Jana Kviečinská. „Očakávala som spory, milión pozmeňovacích návrhov, ale takéto zmietnutie nie.“
Poslanec Palko argumentoval tým, že zákon dáva neprimerané práva homosexuálom. Autori zákona to považujú za alibizmus, lebo zákon by neumožňoval homosexuálom ani sobáš, ani adopcie. Tento problém majú riešiť iné zákony.
Podľa poslanca Júliusa Brocku (KDH) bol hlavnou príčinou zmietnutia zákona fakt, že „nie je dôvod, aby ho vláda pretláčala v skrátenom legislatívnom konaní. My len chceme, nech o ňom prebieha diskusia bez časového tlaku“.
Slovensko má síce veľa čiastkových noriem, ktoré zabraňujú rasizmu a chránia menšiny, ale podľa Kviečinskej sú roztrieštené a tento jeden veľký antidiskriminačný zákon by pomohol najmä súdom. Nijaký zákon totiž dnes presne nehovorí, čo to je diskriminácia. „Nestačí povedať, že som diskriminovaná preto, lebo som žena, lesbička, mám nad 50 rokov alebo že som Maďarka. Musím vedieť povedať aj v čom, aké právo mi bolo upreté,“ hovorí Kviečinská.
Čo je to diskriminácia?
Súdy dodnes nemajú presnú definíciu, čo diskriminácia vlastne znamená. Návrh antidiskriminačného zákona presne definuje, aké konanie sa považuje za diskriminačné, a rozširuje problém rovnakého zaobchádzania z doterajšej oblasti pracovného práva aj na ostatné sféry. Jediná prijateľná definícia foriem diskriminácie z hľadiska práva Európskej únie sa doteraz nachádza v pracovnom práve (nepriama diskriminácia a čiastočne i harassment).
Tento zákon má umožniť všetkým fyzickým a právnickým osobám rovnaký prístup:
+ k zamestnaniu, postupu v zamestnaní, prepúšťaniu a odmeňovaniu
+ k všetkým typom a úrovniam odborného poradenstva
+ k členstvu v ľubovoľnej profesijnej organizácii
+ k sociálnej ochrane a výhodám
+ k vzdelaniu
+ k tovarom a službám
Čo je podľa tohto návrhu diskrimináciou:
+ priama diskriminácia
+ nepriama diskriminácia
+ obťažovanie
+ neoprávnený postih
+ navádzanie alebo pokyn na diskrimináciu