
Obrázok - REUTERS
Španielsky hnev vyprevádzal rozhodcovskú trojicu z trávnika v Kwangdžu. Pod štvrťfinálovú prehru favorita z Pyrenejského polostrova sa podľa hráčov podpísala výrazným spôsobom. Hoci domáca Kórea rozhodla o postupe do semifinále až po strelách zo značky pokutového kopu. „Hralo pre ňu domáce prostredie a v kľúčových momentoch aj rozhodcovia,“ vyhlásil stredopoliar Španielov Gaizka Mendieta. „Celý týždeň sa tu rozpráva o rozhodcovských chybách a arbitri ich vzápätí proti nám vyrobia hneď dve. Je ťažké sa po nich kontrolovať, keď sa vám niečo také prihodí,“ dodal Mendieta.
Sporne postúpili Kórejčania už z osemfinále s Talianskom. Vylúčenie Tottiho a sporný ofsajd pri gólovej šanci Tommasiho v predĺžení vyvolali v Taliansku silné vášne a 400-tisíc protestných e-mailov spôsobilo v sídle FIFA kolaps počítačovej siete. V základnej skupine zdolali Kórejčania Portugalsko po tom, čo rozhodcovia vylúčili dvoch hráčov súpera.
Španieli sa mohli v sobotu cítiť právom poškodení. Joaquínov center v predĺžení, po ktorom dal Morientes gól hlavou, mal platiť, lopta pri centri jednoznačne nebola mimo hry. A i Helguerova hlavička v druhom polčase skončila v sieti, no egyptský rozhodca Gandúr pískal nevidený faul.
„Dali sme dva góly, pri ktorých porušenie pravidiel nevidel nikto. No ani jeden neplatil,“ rozčuľoval sa Fernando Morientes. „Tušili sme, že arbitri budú nadržiavať domácim. Ak ste videli predchádzajúce súboje Kórejčanov, tak ste to museli očakávať,“ rezignovane vyhlásil brankár Iker Casillas. „Aj tak som však veril, že keďže je to už štvrťfinále, budú pískať férovejšie,“ pridal sa tréner Španielov Jose Antonio Camacho. „Na postup nám chýbali dve veci. Aby hlavný uznal góly, ktoré sme dali, a rozhodca na čiare dvíhal zástavku len v prípadoch, keď to ofsajd bol. Je mi z toho smutno, výsledok určoval rozhodca. Futbal však musí tento trend prežiť,“ pokračoval Camacho, ktorého tím sa tak ani zo štvrtého semifinále v histórii neprebil do bojov o medaily.
Podľa Holanďana na lavičke Kórejskej republiky Guusa Hiddinka je od Španielov neférové hovoriť o neuznaných góloch. „V momente, keď rozhodca píska porušenie pravidiel a lopta len letí do šestnástky, nemôžete hovoriť o neuznanom góle. Veď obrancovia v jeho dosiahnutí už v tých momentoch útočníkov nebránili. A to isté platí aj o našom súboji s Talianskom.“ Hiddink však má pravdu len čiastočne, vo väčšine spomínaných situácií rozhodca na čiare mával skôr, ako mu na to hráč na trávniku dal podnet.
„Zostáva v nás pocit krivdy, no mali sme využiť ostatné šance a boli by sme tam, kde sa už dlhé roky snažíme dostať. Namiesto neopísateľného šťastia nám zostal opäť len smútok a dezilúzia,“ priznal stredopoliar Španielska Luis Enrique. Pre 34-ročného obrancu Fernanda Hierra to bola zároveň rozlúčka s reprezentačným dresom. „Smutná, ale odchádzam hrdý. V osemdesiatich deviatich zápasoch, na ktoré som nastúpil, som sa vždy snažil odviesť maximum. A to je pre mňa to najpodstatnejšie.“
RASTISLAV HRÍBIK