
Claudio Reyna. FOTO - REUTERS
„Odchádzame so vztýčenou hlavou,“ tvrdil po štvrťfinále USA - Nemecko 0:1 brankár amerického tímu Brad Friedel. Akoby udal tón hodnoteniam reprezentácie USA na šampionáte. Napriek prehre s „vyššími a silnejšími“ Nemcami televízne a rozhlasové stanice okamžite po súboji zvýrazňovali nebývalý úspech krajiny, ktorá ako jediná nemenuje najpopulárnejší šport na svete ako football, ale jeho synonymum - soccer.
Pred 72 rokmi sa síce dostali americkí futbalisti do podobnej situácie, ale vtedajšia konkurencia s dnešnou neznesie porovnanie. Pritom po debakli na MS pred štyrmi rokmi, keď USA skončili na poslednom 32. mieste, nečakali médiá, ale ani odborníci zázraky, postup zo skupiny označovali za úspech. Tréner Bruce Arena dokázal takmer nemožné, zladil do jedného kolektívu žiarlivých hráčov z domácej ligy MLS so „zahraničnými“ Američanmi a prinútil ich ťahať za jeden povraz.
O výnimočnosti úspechu svedčí niekoľko noviniek, ktoré sa stali už historickými. Káblová televízna spoločnosť so zameraním na šport ESPN zaznamenala najvyššiu sledovanosť v histórii futbalových prenosov, káblová spoločnosť v španielskom jazyku Univision dokonca predčila ESPN, zápas Mexiko - USA sledovali štyri milióny domácností. Celonárodná televízna sieť ABC po prvý raz v histórii ako jediný „network“, teda vzduchom šírená televízia, vysielala naživo úryvky z duelu USA - Nemecko a ako sa ukázalo, urobilo ju to najsledovanejšou „raňajkovou“ televíziou. Na štadióne R. F. Kennedyho vo Washingtone, mekke amerického futbalu, sedelo v skorých ranných hodinách 4000 fanúšikov a dívalo sa na priamy prenos z Kórey, rovnako pocit spoločného zážitku malo 5000 fanúšikov futbalu na svätostánku mužstva MLS Columbus Crew v štáte Ohio. Pritom pred majstrovstvami bola pozornosť verejnosti , ale najmä médií, takmer nulová.
Hádam najlepší floridský denník priniesol komentár šéfa športovej redakcie, ktorý zakončil zosmiešňovanie futbalu názorom, že v Kórei a Japonsku ide nepochybne o veľké podujatie malého športu. Odvtedy sa jeho vlastná sekcia C, teda športová v novinách St. Petersburg Times zmenila na nepoznanie. Prvá i druhá strana patrila zásadne socceru a výberu USA. Radosť po víťazstve nad Mexikom sa prejavila najmä na námestí miliónového St. Petersburgu, kde sídli redakcia Times. O obrovskú pozornosť priaznivcov futbalu sa zaslúžila najmä výhra nad odvekým rivalom amerických reprezentácií Mexikom. Celková bilancia je pre Američanov nepriaznivá, ale z posledných päť stretnutí pred šampionátom štyri vyhrali. Lenže, všetko bolo akosi všelijaké. Američania totiž nikdy nehrali pred domácim publikom napriek tomu, že hrali trebárs v Texase, Kalifornii alebo Arizone. Z finančných dôvodov zvolili na duely práve štáty s veľkou mexickou populáciou.
Prvé meranie síl na neutrálnej pôde vyznelo pre kolektív zo severnej strany vzájomných hraníc. To je práve moment, ktorý zostane fanúšikom amerických futbalistov najviac v pamäti. Aj preto dúfajú, že výsledky na MS 2002 budú tou správnou injekciou, ktorú potrebuje soccer, lebo v školách je už dnes najpopulárnejším športom.
IGOR TELEKY
(Autor je bývalým komentátorom Čs. televízie, žije na Floride)