
Nahí antiglobalisti protestujú proti politike EÚ pred Španielskou Bankou v Seville, kde včera začal summit EÚ. FOTO- REUTERS
Okrem ilegálneho prisťahovalectva a inštitucionálnej reformy sa európski politici venovali aj súčasnému stavu rokovaní o vstupe.
Španieli ustúpili
Vláda konzervatívneho premiéra José Maríu Aznara vo včera zverejnenom návrhu ustúpila od svojich pôvodných požiadaviek, v ktorých chcela proti krajinám, odkiaľ ilegálni utečenci prichádzajú, zaviesť prísne ekonomické sankcie. Na summite v Seville, zrejme pod tlakom Švédska a Francúzska, Madrid ustúpil a navrhol, aby sa krajiny, odkiaľ „bezpapieroví“ utečenci prichádzajú, trestali iba pozastavením platnosti dohôd o spolupráci.
V poslednej verzii návrhu teda Španieli od razantného zavedenia ekonomických sankcií zľavili na „možné politické opatrenia“, pričom krajiny, ktoré by v prípade ilegálnych prisťahovalcov nespolupracovali, nemusia čeliť strate rozvojovej pomoci.
Z debaty vo vnútri únie tak vyšli lepšie Francúzi a Švédi, ktorí tvrdili, že skresanie rozvojovej pomoci by iba zvýšilo chudobu a túžbu mladých ľudí utekať a hľadať lepší život v Európe. „Ekonomické sankcie nikdy nebudú fungovať, je to hlúpe,“ povedal včera podľa agentúry Reuters švédsky premiér Göran Persson.
Zaujímavé bolo aj stanovisko Veľkej Británie, ktorej premiér Tony Blair sa ešte prednedávnom staval na stranu José María Aznara. Britský šéf diplomacie Jack Straw včera vyslovene poprel, že by jeho krajina niekedy uvažovala o tom, aby sa peniaze určené na rozvoj niekedy použili ako nátlakový prostriedok. „Nikdy sme nepodporovali ekonomické tresty,“ povedal.
Rozšírenie: zatiaľ nič jasné
Už včera v popoludňajších hodinách sa mali predstavitelia členských štátov únie v Seville venovať súčasnému stavu rokovaní o vstupe s kandidátskymi štátmi. Španielsky šéf diplomacie Josep Piqué v tejto súvislosti vyhlásil, že EÚ zatiaľ dodržiava svoj cieľ podpísať rozhovory o vstupe s desiatimi najlepšie pripravenými krajinami už v prvých mesiacoch roku 2003. „Vôbec nechcem hovoriť o januári (2003), ale všetci súhlasíme, aby rozšírenie prišlo čo najskôr,“ vyhlásil.
V podobnom tóne sa vo svojom príhovore na summite vyjadril aj predseda Európskeho parlamentu Pat Cox, ktorý členské štáty vyzval, aby pomohli uzavrieť rokovania o vstupe ešte tento rok, podľa predpokladaného kalendára.
Viacerí komentátori sa ešte pred začiatkom summitu v Seville zhodovali, že rozšírenie EÚ na východ môže tentokrát naraziť na prvý vážny problém, ktorým je to najdrahšie, čo v únii je - poľnohospodárstvo. Tlaky sa môžu prejaviť už dnes, keď do Sevilly pricestujú predstavitelia kandidátskych štátov.
Možno očakávať, že zaznie niekoľko výziev, podobných tej, aká zaznela z úst slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. Ten pre bruselský týždenník The European Voice vyjadril očakávanie, že sa bude plniť časový harmonogram prijatý na minuloročnom summite v Laekene. „My si svoje úlohy robíme, ale teraz sa zdá, že sú ďalšie ťažkosti,“ povedal podľa agentúry ČTK na adresu členských štátov EÚ, ktoré sa doteraz nevedia dohodnúť na konkrétnych finančných podmienkach rozšírenia, najmä v poľnohospodárstve. (taa)