BERLÍN - Až 57 rokov po druhej svetovej vojne sa včera dočkali úplnej rehabilitácie dezertéri z hitlerovskej armády a homosexuáli, prenasledovaní nacistami. Po nemeckom Spolkovom sneme včera aj druhá parlamentná komora, Spolková rada, schválila zákon, ktorý bez výhrad ruší príslušné rozsudky nacistickej justície.
Po diskusiách síce nemecký parlament, ovládaný vtedy konzervatívcami, v roku 1998 vyhlásil za bezprávie kruté rozsudky za zbehnutie a odopieranie vojenskej služby. Ale paušálne očistenie dezertéri nedosiahli a museli sa ho jednotlivo domáhať na súdoch.
Na rozdiel od ostatných vojnových penzistov z wehrmachtu či z elitných nacistických jednotiek SS však „zbehovia“ nepoberajú ani veteránsky dôchodok a dostali len jednorazový príspevok 7500 mariek.
„Dúfali sme, že naše konanie po vojne niekto ocení,“ vyjadril pocity vedúci združenia obetí vojenskej justície Ludwig Baumann, ktorý utiekol od jednotky v roku 1942 pri francúzskom Bordeuax. Vzápätí ho chytili a za 40 minút ho odsúdili na smrť. Trest mu potom zmiernili na 12 rokov väzenia v koncentračných táboroch. „Miesto toho nám mnohí nadávali do zbabelcov, dobytku a vlastizradcov, až sme sa sami skoro cítili ako vinníci.“
Podľa Hitlerovho hesla „Vojak zomrieť môže, ale dezertér zomrieť musí“ vyniesli nacistické vojenské súdy okolo 30-tisíc rozsudkov smrti. 20-tisíc ich bolo vykonaných, väčšina z odsúdených zahynula v koncentračných táboroch. Prežilo okolo 4000 odsúdených a teraz ich žije už maximálne 200.
CDU/CSU dlho odôvodňovala odpor k rušeniu rozsudku tým, že nacistické súdy nekonali vždy len proti právu. Odporcovia rehablitácie argumentovali, že zbehovia často spôsobili smrť iných vojakov. „My naopak ctíme porušenie prísahy vernosti Hitlerovi,“ podporil bývalých dezertérov riaditeľ pamätníka v bývalom koncentračnom tábore Buchenwald Volkhard Knigge. „Vaše chovanie z dnešného pohľadu treba uvítať a pokiaľ možno oceniť,“ napísal obetiam vojenskej justície nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Günter Grass.
Paušálna rehabilitácia sa týka aj homosexuálov, ktorých orientácia bola síce trestná i pred nástupom nacistov k moci, ale tí potom tresty výrazne sprísnili. Trestnosť homosexuality zrušili až neskoro po vojne, v bývalej NDR v roku 1968 a v Spolkovej republike až v roku 1994.
LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk