Pod novelu, ktorou by sa mala budúci týždeň zaoberať vláda, sa podpísali poslanci Marián Mesiarik a Štefan Rusnák. Podľa ich dôvodovej správy systém stavebného sporenia už bol štyrikrát zmenený. „Výška štátnej prémie priamo ovlyvňuje nielen záujem stavebných sporiteľov, ale predovšetkým má dopad na sumu kumulovaných prostriedkov vo fonde stavebného sporenia a následne na množstvo zdrojov v bytovej výstavbe,“ píše sa v dôvodovej správe. Zníženie prémie o 500 korún by sa malo podľa nich v tomto roku negatívne prejaviť na fonde stavebného sporenia sumou 550 miliónov.
Okrem toho vyhlásili, že štát po tom, ako parlament odmietol znížiť štátnu prémiu z 25 percent na 20, zvýšil dane za tabak a tabakové výrobky, aby zabezpečil zdroje na krytie nákladov spojených s vyplácaním podpory pre stavebných sporiteľov. Nakoniec však vláda v zákone o rozpočte znížila prémiu, čo si mnohí poslanci pri hlasovaní ani nevšimli.
Predpokladaný dopad opätovného zvýšenia na rozpočet je výčíslený na 25 miliónov korún s ohľadom na to, že sa finančné prostriedky na štátnu prémiu zúčtovávajú spätne za predchádzajúci rok.
Ministerstvo financií minulý rok chcelo znížiť štátnu prémiu na 20 percent a maximálne 4000 korún. Pri hlasovaní o znížení príspevku z 25 percent na 20 však poslanci povedali nie. Vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová to označila za lobbing stavebných sporiteľní.
Prémia však nakoniec predsa len klesla, keď v zákone o rozpočte štát znížil jej hornú hranicu na 4000 korún. Táto zmena prekvapila aj niektoré stavebné sporiteľne, ktoré sa o znížení prémie dozvedeli, až keď zákon bol schválený a vyšiel v zbierke zákonov. Asi pol roka po tomto hlasovaní poslanci budú zasa rozhodovať o tom, koľko budú stavební sporitelia od štátu dostávať. (gk)