Komunikačné centrum STV vtedy vydalo tlačovú správu, že pobyt päťčlennej delegácie hradí čínska strana.
Ekonomická riaditeľka Lujza Oravová to však neskôr spresnila - STV hradí letenky a vreckové. Koľko to bolo a aký bol účel cesty, vtedy Tatiana Kasalová z komunikačného centra odmietla povedať s tým, že odpovie sám Materák po návrate. Nestalo sa. Až po troch týždňoch nám z STV prišli niektoré odpovede.
V Číne boli okrem Materáka riaditeľka vysielania programu Marína Juríčková, šéfredaktorka spravodajstva a publicistiky Viera Krúpová, vedúci kancelárie riaditeľa Jozef Filo a Antónia Jasemová za referát medzinárodných vzťahov STV.
„Ústredný riaditeľ tam podpísal memorandum, bolo by najlepšie, keby o tom hovoril on,“ povedala SME Krúpová. Ona osobne bola pri dohodách, týkajúcich sa aktuálnej publicistiky. „Dohodli sme sa na výmene štábov a výmene dokumentov. Náš štáb pôjde raz do Číny, tak isto to bude aj z druhej strany,“ povedala. Delegácia vraj nakrútila aj niekoľko zaujímavých dokumentov. V iných televíziách chodia vyberať programy programoví pracovníci, a dokumenty točia tvoriví pracovníci - kameramani a redaktori.
Otázka, koľko stála cesta, ostala nezodpovedaná. Podľa výpočtov SME, ak by STV využila akciové lety Viedeň - Peking, ktoré v tom čase ponúkala spoločnosť Swissair za cenu 22-tisíc korún bez letiskových poplatkov, cesta mohla stáť (letenky, letiskové poplatky a vreckové) minimálne 150-tisíc korún.
Materák bol v Číne podpísať memorandum
Podľa informácií z prostredia televízie si MILAN MATERÁK počas takmer štyroch rokov, čo je šéfom televízie, pocestoval viac než dosť. Denník SME mu preto okrem otázok týkajúcich sa cesty do Číny poslal aj otázky o ostatných cestách. Po viacerých urgenciách nám po troch týždňoch prišla odpoveď. Na otázky, koľko stála pracovná cesta v Číne, aký bol účel a cena ďalších ciest, nám Materák neodpovedal.
Aký mala prínos cesta do Číny pre televíziu?
„Okrem nakrútenia zaujímavých dokumentov, ktoré budú postupne sprostredkované divákom STV, vychádzajúc z platnej Dohody z roku 1997, bolo podpísané Memorandum o porozumení medzi STV a Ústrednou čínskou televíziou (CCTV). Zmluvné strany sa dohodli od budúceho roka organizovať výmeny televíznych štábov za účelom nakrútenia dokumentov o najnovšom vývoji vo svojich krajinách. Nakrútené programy sa odvysielajú na STV a v CCTV.
Zmluvné strany sa zároveň dohodli prehĺbiť vzájomnú výmenu spravodajských materiálov, na odvysielaní programov predstavujúcich Slovensko a Čínu pri príležitosti ich štátnych sviatkov alebo pri inej významnej udalosti a na výmene katalógov svojej televíznej produkcie za účelom informovania a výberu.“
Koľko pracovných ciest do zahraničia a kam absolvoval Milan Materák, odkedy je ústredným riaditeľom?
„Pracovné cesty ústredného riaditeľa: Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, USA, Chorvátsko, Švajčiarsko, Juhoslávia, Španielsko, Čína.“
Kto ho na cestách sprevádzal?
Bez odpovede.
Uveďte k jednotlivým cestám aj koľko stáli a účel cesty.
„Priemerné finančné náklady na jednu služobnú cestu sa pohybovali od 413 do 16 400 korún. Všetky boli riadne plánované a zahrnuté do finančného rozpočtu STV.
Cieľom pracovných ciest bolo napríklad valné zhromaždenia EBU v Nemecku, vo Švajčiarsku a v Španielsku na úrovni generálnych riaditeľov, podpis Dohody o spolupráci - Chorvátsko, účasť na medzinárodných programových trhoch v Cannes - Francúzsko, kde sa STV zúčastnila na rokovaniach o programových projektoch v oblasti akvizície programu a pod.“
Chodí do zahraničia aj niekto iný z vedenia? Ak áno - tiež poprosíme prehľad ciest.
Bez odpovede.
(hr)