BRATISLAVA - Rada KDH cez víkend uzatvorí kandidátku hnutia pre parlamentné voľby. Vyberať bude z 250 ľudí. Predseda Pavol Hrušovský má už od februára ako jediný isté miesto na kandidátke - prvé.
Okrem vedúcich predstaviteľov KDH - Daniela Lipšica, Vladimíra Palka, Jána Figeľa a Júliusa Brocku sú medzi predbežnými kandidátmi aj Marta Čarnogurská, Ivan Čarnogurský či Andrej Ďurkovský.
Kandidatúru odmietol predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer, minister spravodlivosti Ján Čarnogurský a vzdal sa aj bývalý pokladník KDH Peter Gabura. (tasr)
O zladení povinností hlavného vyjednávača s Európskou úniou a člena KDH pred voľbami sme sa zhovárali s podpredsedom KDH JÁNOM FIGEĽOM.
Ste podpredsedom KDH, ktoré vás bude chcieť využiť vo volebnej kampani. Ako zladíte funkciu hlavného vyjednávača práve vo finiši rokovaní s politickou funkciou?
„Som kresťanský demokrat svojím presvedčením a to je východisko aj pre vnútornú politiku, aj pre zahraničnú. Zároveň som presvedčený, že najlepším príspevkom z mojej strany je naplnenie úloh a zodpovednosti za prístupový proces a za dôveryhodnosť nášho vzťahu k únii aj k NATO. To, čo robím, je zároveň reflxiou zodpovednosti voči politickej nominácii a voličom. Skôr je to o veľkej náročnosti, lebo zahraničná politika sa nedá robiť len v Bratislave. Komunikácia s občanmi si zase vyžaduje prítomnosť tu. Je náročné to zladiť.“
Budete chodiť na mítingy?
„Chodím, koľko sa dá, celé roky, aby sme komunikovali nielen v Bruseli, ale aj s občanmi tejto krajiny, ktorých väčšinový postoj bude rozhodujúci na vytvorenie európskej perspektívy tu doma a pre dôveryhodnosť a spojenectvo s euroatlantickým priestorom. Do kampane budem zahrnutý tak, ako každý kandidát za KDH. Som presvedčený, že z tých štyroch rokov nie je najdôležitejších pár týždňov pred voľbami, ale celý čas od roku 1998.“
Nová vláda začne fungovať najskôr v polovici októbra, len necelé dva mesiace pred summitom v Kodani, kde sa rozhodne o našej pozvánke do únie. Môže poškodiť zmena vyjednávača prístupový proces?
„Myslím, že vyjednávanie ani vstup nie je len o osobe vyjednávača, ale predovšetkým o krajine ako celku. Predpokladom na úspech je hodnotová kontinuita Slovenska, neoslabovanie našich pozícií, nespochybňovanie dosiahnutých výsledkov. Som presvedčený, že máme plnú šancu na kontinuitu. Tváre sa samozrejme budú obmieňať a nevylučujem, že to bude aj v mojom prípade.“
Vymenil sa hlavný vyjednávač po voľbách v okolitých krajinách?
„V Poľsku prišiel nový, v Maďarsku zostal ten istý, lebo je zároveň aj veľvyslancom v Bruseli. V Čechách myslím, že zostane, lebo ČSSD pokračuje. Poznal som viacerých vyjednávačov v istých krajinách, rotácia bola, a nielen kvôli voľbám.“
Keby prišla ponuka od novej vlády, aby ste zostali, prijali by ste?
„Samozrejme, najskôr by musela prísť. Dôležité bude, aká koalícia vzíde z volieb a akú úlohu v nej bude zohrávať KDH. Je to otvorené.“
Čo ak vznikne vláda, ktorá zaručí kontinuitu, ale KDH v nej nebude?
„Neviem si predstaviť takú vládu. Kresťanská demokracia je istým kľúčom k vnútornej stabilite a dôveryhodnosti tejto krajiny. Samozrejme by som si želal, aby to bolo s menšími otáznikmi a s oveľa vážnejším postavením, než je momentálne, ale o to sa treba dlhodobo a oveľa vážnejšie a profesionálnejšie usilovať. Som však presvedčený, že KDH by malo byť súčasťou odpovede na potrebnú kontinuitu slovenskej politiky.“
BARBORA TANCEROVÁ