Predsedníctvo Matice vydalo vyhlásenie, podľa ktorého neodporúča svojim čelným predstaviteľom prijať miesto na kandidačných listinách politických strán a hnutí v tohtoročných voľbách. Týka sa však iba šiestich čelných predstaviteľov Matice, na jej radových členov nemá žiadny vplyv. „Do rozličných grémií strán a hnutí, dokonca aj na kandidátku, sa ktokoľvek z Matice slovenskej, pokiaľ o to prejavia záujem, môže uchádzať,“ povedal hovorca Matice Stanislav Bajaník.
Štefan Markuš na otázku, či vyhlásenie preňho znamená, že nebude na kandidátke žiadnej politickej strany, odpovedal: „Áno, jednoznačne.“
Podľa Bajaníka boli do včerajška oslovení dvaja členovia predsedníctva s ponukou na účasť v parlamentných voľbách. Jedna ponuka prišla od SNS, druhá od Pravej SNS. „Vzhľadom na nadstraníckosť a tradíciu, za takúto ponuku v tomto okamihu ďakujeme. To však nevylučuje trvalú spoluprácu predstaviteľov Matice slovenskej so všetkými stranami a hnutiami,“ tvrdí.
Matica slovenská je súčasťou národného bloku Anny Malíkovej. Na otázku, či to nenarúša jej nadstraníckosť, Bajaník odpovedal: „Národný blok nie je nijaké stranícke grémium, a ak aj je, tak ho Matica slovenská podporuje len ako pozorovateľ a nezúčastňuje sa v ňom.“
Podľa Bajaníka oslovila Matica so svojimi programovými tézami všetky strany uchádzajúce sa o účasť v parlamente, spolupracujú len s tými, ktoré odpovedali pozitívne. Rokovať sú však ochotní „s kýmkoľvek a kedykoľvek“.
„Budeme sa musieť s Maticou poradiť, ako chcú svoje tézy reálne presadiť,“ reagoval podpredseda SNS Jaroslav Paška na neúčasť vedenia Matice na kandidátke SNS. Prezradil, že strana má záujem predovšetkým o Markuša.
„Matica slovenská sa roky čiastočne správa ako politická strana, čo je v rozpore so zákonom, pretože je to kultúrna inštitúcia, ktorá dostáva nemalé peniaze zo štátneho rozpočtu,“ tvrdí minister kultúry Milan Kňažko.
„Ak sa niekto chce venovať politickej práci, má možnosť vstúpiť alebo si založiť politickú stranu a nezneužívať na to kultúrnu inštitúciu, ktorej meno si v minulosti získalo veľkú váhu,“ vyhlásil Kňažko.
ROMAN PATAJ
Medzi Maticou a SNS je od roku 1996 dohoda
BRATISLAVA - Hoci Matica slovenská je podľa zákona verejnoprávnou ustanovizňou, nie je politicky nezávislá.
V roku 1996 podpísala Matica so starou SNS Dohodu o spolupráci v kultúrnej a informačnej oblasti. Podpredseda SNS poslanec Jaroslav Paška tvrdí, že zmluva je stále platná. „SNS sa stane kolektívnym členom Matice slovenskej, a jej jednotlivé krajské, okresné a miestne organizácie budú spolupracovať s regionálnymi článkami Matice,“ píše sa v dohode.
Dokument podpísali vtedajší predseda SNS Ján Slota a predseda Matice Jozef Markuš. Hovorí aj o tom, že zmluvné strany si budú poskytovať základné údaje o svojich programoch a činnosti a o medzinárodných kontaktoch, budú si bezodkladne vymieňať propagačné a iné nimi vydávané materiály, budú si vzájomne poskytovať služby expertov - svojich členov, ako aj účasť svojich zástupcov na podujatiach SNS alebo Matice.
Matica hospodári aj s majetkom štátu a na svoju činnosť dostáva aj dotácie zo štátneho rozpočtu. (hr)