V 17-dielnom seriáli majstrovstiev sveta formuly 1 sú aj tri olympijské mestá: Melbourne, Barcelona a Montreal. O melbournskom a montrealskom okruhu, ktoré sú umiestené v parkoch, sa hovorí, že patria v celom ročníku medzi najkrajšie. Júnová Veľká cena Kanady je pritom jednou z mála, kde v hľadisku nemajú prevahu fanúšikovia Ferrari a Michaela Schumachera. Montreal je totiž kráľovstvom domáceho jazdca Jacqua Villeneuva. Hoci sa bývalý majster sveta (1997) po prestupe do tímu BAR už štvrtý rok trápi a tohto roku nezískal ešte ani bod, kanadskí priaznivci mu zostávajú verní. Dúfajú, že raz príde deň, keď aj Jacques vyhrá na ostrove Notre-Dame, tak ako v roku 1978 jeho otec Gilles, po ktorom je okruh pomenovaný. Gilles Villeneuve zahynul pred dvadsiatimi rokmi v kvalifikácii na VC Belgicka a v Jacquovi má teraz Kanada svoj motoristický idol.
Hoci vstupenky neboli lacné – stáli od jednodňovej za 40 kanadských dolárov (cca 1200 korún) až po víkendovú za 2300 kanadských dolárov (69 000 Sk) so vstupom do VIP priestorov, po všetky tri dni sa tribúny zaplnili a po nedeľňajších pretekoch vykázali v sumáre rekordnú návštevu 326 000 divákov.
„Naši futbalisti nepostúpili na MS, finále hokejového Stanley Cupu sa aj tohto roku zaobišlo bez účasti kanadského tímu, a tak športoví priaznivci z mesta i širokého okolia mohli venovať pozornosť formule 1,“ vysvetľoval obrovský záujem o motorizmus Montrealčan s poľskými koreňmi Derek Rzewucki. Ako inak, fanúšik J. Villeneuva.
Montreal fandí Villeneuvovi
Z centra mesta sa dá previezť na Ile Notre-Dame za štvrťhodinku. Keď je tréning, kvalifikácia či preteky, ľudia sa hrnú metrom, autami na ostrov, no inak je srdcom VC Kanady ulica Crescent v downtowne pod mrakodrapmi. V čase Veľkej ceny je uzavretá ako pešia zóna a zaplnená na prasknutie. Nájsť miesto v kaviarni, v bare, posedieť si v nenápadnej reštaurácii Newtown majiteľa Jacquesa Villeneuva na rohu Crescent a Boulevard de Maisonneuve je takmer nemožné. Cez víkend počas VC Kanady sem púšťajú hostí iba na pozvánku. Zábava je v prúde až do rána, hoteliéri a vlastníci reštauračných zariadení vravia, že je to pre nich najlepší biznis v roku.
„Aj ja sa chystám navštíviť Villeneuvov Newtown. Dúfam, že Jacques ma tam pohostí,“ zabŕdol na tlačovke pred súťažným víkendom Michael Schumacher do svojho kanadského kolegu.
Vzťahy medzi nemeckým pilotom a J. Villeneuvom sú napäté od záveru sezóny 1997, keď na pretekoch v Jereze chcel Schumi vytlačiť Jacquesa z trate, ale sám sa dostal do pasce. Medzinárodná automobilová federácia ho vtedy potrestala odobratím všetkých 78 bodov i celkového 2. miesta.
„Michael zarába dosť peňazí, aby si kúpil jedlo. Do mojej reštaurácie môže prísť kedy chce, miesto sa nájde,“ odvetil cez médiá domáci jazdec a ukončil prestrelku.
Jacques by bol najradšej, keby aj na trati mohol konkurovať Michaelovi Schumacherovi a ďalším špičkovým jazdcom, tak ako pred piatimi rokmi, keď sedel v monoposte Williams. Teraz sa im však na pretekoch pozerá na chrbát a neuspokojuje ho, že ako druhý najlepšie zarábajúci pilot F 1 dostane ročne svojich 21 miliónov dolárov, pritom výsledky nie sú žiadne. Villeneuve túži pridať k doterajším jedenástim víťazstvám (posledné v roku 1997) ďalšie, no zrejme to nepôjde za volantom BAR-u. Aj v Montreale miláčik domáceho publika vypadol už v deviatom zo sedemdesiatich kôl. Diagnóza – porucha motora. Villeneuve by mal ísť do tímu Renault, napísali na druhý deň kanadské noviny The Gazette. Smutného 31-ročného Kanaďana v depe utešovala jeho o 12 rokov mladšia priateľka Ellen Greenová, pôvabná baletka z USA.
Räikkonen prisúdil hokejový titul Poľsku
Inú krásku, Simone Abdelnourovú, vidieť už vyše roka po boku škótskeho jazdca Davida Coultharda. V motorhome tímu McLaren-Mercedes zvykne počas pretekov sedieť pred obrazovkou s Jenny Dahlmannovou, ktorá zasa patrí k fínskemu pilotovi Kimimu Räikkőnenovi.
„Sme spolu veľmi šťastní,“ vravel o svojom vzťahu so Simonou víťaz nedávnej Veľkej ceny Monaka.
Fotografi už vedia, že zakaždým, keď David vystúpi z McLarenu a zamieri do motorhomu, pristúpi najprv k tmavovlasej Juhoameričanke a ľahko ju pobozká. Spúšte fotoaparátov cvakajú zo všetkých strán. Pritom David bol predvlani zasnúbený s americkou modelkou Heidi Wichlinskou. V máji 2000 s ňou vo Francúzsku zázračne prežil haváriu lietadla a na jar 2001 mali prichystaný termín svadby.
„Cítim sa teraz výborne, túžim po ďalších víťazstvách,“ optimisticky hľadel dopredu komunikatívny Coulthard. Novinárov, ktorí sa zaujímali, či sleduje priebeh futbalových MS však vybavil rýchlo: „Zatiaľ som nemal čas, lebo od Monaka sme oslavovali a oslavovali…“
Dvadsaťdvaročný fínsky mladík Kimi Räikkőnen dal pred tréningom žurnalistom na rozhovor desať minút, keď sa však začal pri otázkach nudiť, jednoducho sa zdvihol a so slovami „už musím ísť“ zmizol od stola. Rodák z Espoo, predmestia Helsínk, vstúpil vlani do formuly 1 ako veľká voda, na vozidle Sauber nazbieral deväť bodov a otvoril si cestu do veľkých tímov. V McLarene mu uvoľnil miesto dvojnásobný majster sveta Mika Häkkinen, ktorý si zobral ročnú dovolenku, no málokto verí, že sa ešte vráti do efjednotky. Mika vlani na jeseň na tlačovke v Prahe o svojom nástupcovi Kimim povedal: „If you will win, take a Finn.“ (Ak chceš vyhrávať, angažuj Fína).
„Nepočul som o tomto vyjadrení Häkkinena,“ sucho poznamenal Räikkőnen a dodal: „Pochopiteľne, že aj mojím cieľom je stať sa raz majstrom sveta. Základom pre to je silný tím, McLaren taký je. Pravda, táto sezóna je už stratená, po treťom mieste v Austrálii prišli technické poruchy, štyri razy som nedošiel do cieľa.“
Potom predsa len trochu zvýšil hlas – keď sme mu nadhodili tému Rubens Barrichello (v Monaku mali po výjazde z tunela kolíziu): „Ó, Rubens! Po pretekoch narozprával do novín hlúposti. Vraj som ho blokoval, ale o tom, že neskoro brzdil, keď vrazil do mňa, ani slovo. Nehovoril som s ním, neviem, či to má zmysel.“
Pre vašu chladnú povahu, málovravnosť vás začali prezývať Ľadový muž, viete o tom? pýtame sa Kimiho.
„Mne je to jedno,“ príznačne odpovedal severan.
Keďže pochádza z hokejovej krajiny, reč sa skrútila aj na majstrovstvá sveta vo Švédsku. Či vie, ako obstáli Fíni a kto získal titul.
„Naši prehrali v súboji o bronz so Švédskom,“ rozpamätal sa Räikkőnen, no potom prišiel klinec: „Viem, že na šampionáte prišlo k prekvapeniu, zlato tuším vybojovalo Poľsko…“ Kimi sa priznal, že na Slovensku nikdy nebol a nemá u nás žiadnych priateľov.
Rakúšan Alexander Wurz jazdil formulu 1 v Benettone, v roku 1997 vystúpil v Silverstone na stupeň víťazov, ale po sezóne 2000 sa rozhodol prijať ponuku na testovacieho jazdca v McLarene.
„Myslím si, že je to lepšie rozhodnutie, akoby som mal jazdiť v slabom tíme, ako je Minardi,“ rozoberal svoju situáciu. „Dostal som sa do styku so špičkovou technikou, vynikajúcimi odborníkmi, mnohému som sa priučil. Pravda, ťažko som znášal, keď sa vlani uvoľnilo miesto po Häkkinenovi a prednosť dostal Räikkonen. Po rozhovore so šéfom tímu Ronom Dennisom som sa s tým zmieril, pokračujem v práci. Je zaujímavá, motivuje nás, aby sme stačili v konkurencii s Ferrari s Williamsom. Mám dvadsaťosem rokov a verím, že môj čas za volantom pretekárskej formuly 1 ešte len príde.“
Sympatický rakúsky jazdec sa narodil vo Weidhofene, asi desať kilometrov od hraníc bývalého Československa. Viackrát navštívil Slovensko, teraz žije v Monaku.
Tajomstvo v Saint-Bruno
„Okruh Gillesa Villeneuva predstavuje malý raj na veľkej vode,“ charakterizoval prostredie Veľkej ceny Kanady trojnásobný majster sveta Jackie Stewart (1969, 1971, 1973) zo Škótska, ktorý už patrí k inventáru formuly 1.
„Vždy sú tu nesmierne milé dievčatá,“ dodal šesťdesiattriročný natešený dedko s typickou károvanou čiapkou.
Upriamil tak pozornosť na sprievodné akcie pretekov v Montreale – sobotňajšiu recepciu pre celebrity, kde stojí vstupenka 2000 dolárov, ale najmä na bláznivý nedeľňajší večierok v Cirkuse de Soleil v uzavretej oblasti Saint-Bruno, kde pretekárov a časť funkcionárov pozval aj tohto roku bývalý cirkusový umelec Guy Laliberté. Bez prítomnosti novinárov, fotoreportérov a nežiaducich hostí je však všetko zahalené tajomstvom. Dnes to možno účastníci rozoberajú na ďalšom dieli seriálu F 1 v nemeckom Nürburgringu.
„Do Kanady sa vždy tešíme,“ vravel ešte po pretekoch v Monaku Brazílčan Barrichello a zrejme nemyslel len samotné preteky.
Po sezóne rekordného 23-násobného víťaza Stanley Cupu, hokejového tímu Canadiens, sa na jar v Montreale stala hlavnou športovou atrakciou formula 1. K šťastiu domácich fanúšikov už chýba len víťazstvo Jacquesa Villeneuva. Možno sa dočkajú o rok, ak ich jazdec medzitým presedlá z vozidla BAR do rýchlejšieho a spoľahlivejšieho v konkurenčných tímoch.
FOTO – HOCH ZWEI, JÁN BYSTRAN
Autor: ONDREJ GAJDOŠMontreal – Bratislava