* Spojenie slovenskej gazdinej a technicky zdatného seriálového hrdinu MacGyvera – aj tak by sa dala charakterizovať prvá samostatná výstava mladej výtvarníčky Sylvie Jokelovej s názvom Dizajn od šporáka.
Diela absolventky odboru Kov a šperk na VŠVU v Bratislave mali možnosť spoznať návštevníci galérií vo Švajčiarsku, Kanade, Slovinsku či Rakúsku. Banálnymi predmetmi premenenými na veci „vyššieho rangu“ debutuje ako dizajnérka – hubka na umývanie riadu a dva štipce sa menia na stojanček na fotografie, obháčkované lieviky na plne funkčné rádio, z plastových mištičiek na potraviny je vkusné tienidlo na lampu.
„Vyrastala som v malom meste, kde boli interiéry plné dečiek,“ povedala autorka originálnej výstavy na margo koreňov svojej inšpirácie. „Okrem toho, môj otec je domáci majster a ja som mu vždy veľmi ochotne pomáhala,“ dodala.
Spojením fantázie, silnej dávky sarkazmu a technickej zručnosti reaguje Jokelová aj na pretrvávajúce klišé rozdelenia domácich prác na mužské a ženské. „Tým, že som typicky ženským spôsobom ako je šitie a háčkovanie vytvorila typicky mužské predmety ako je rádio či lampa, som sa tento zaužívaný pohľad snažila zmazať.“
Jokelová prezradila, že sa na príprave svojej nápaditej výstavy zabávala takmer tri mesiace. Návštevníci sa na nej môžu prísť pozabávať do 19. júla do Dizajn štúdia ÚĽUV na Dobrovičovej ulici v Bratislave.
TRENČIANSKE TEPLICE
Sprievodným podujatím desiateho ročníka Art Filmu, ktorý sa včera začal v Trenčianskych Tepliciach, je aj putovná výstava o histórii festivalu. Deň pred oficiálnym otvorením medzinárodného festivalu filmového umenia expozíciu slávnostne v trenčianskom kine Metro otvoril programový riaditeľ Art Filmu Vladimír Štrinc. Výstavu, ktorú tvorí asi sto najlepších fotografií z predchádzajúcich ročníkov, uvideli ako prví návštevníci v Prahe, neskôr doputovala do Viedne a Varšavy. Ako dodal Ščepka, v Trenčíne výstava svoju púť nekončí. Navštívi ešte Berlín a napokon sa predstaví aj za oceánom, v New Yorku.
Výstava nie je len chronologickým zhrnutím doterajších deviatich ročníkov. Ako povedal riaditeľ Art Filmu Peter Hledík, cieľom organizátorov nebolo prezentovať desať rokov úspechov, ale priblížiť atmosféru nášho podujatia. „Atmosféru festivalu, ktorý si kladie za cieľ v čase nadvlády filmovej komercie pripomínať a prinášať umelecky náročné filmové diela, snímky, ktoré majú čo povedať. Nejde nám teda ani tak o Art film ako o art filmy, o príležitosť vidieť ich a o miesto, kde sa o nich možno rozprávať“, konštatoval Hledík.
Exponáty upozorňujú aj na herecké hviezdy, ktoré sa stali držiteľmi ceny Hercova misia. Súčasťou výstavy je aj dokumentárny film Desať rokov Art Filmu a ďalšie dokumenty o festivale, ktoré nakrútil autor koncepcie výstavy Anton Šulík.
* Výstava Sondy je už v poradí šiestou prezentáciou Združenia výtvarníkov Spolku sv. Lukáša v Nitre v Salóne Nitrianskej galérie. Ako informovala kurátorka výstavy Marta Hučková, v Nitre sa prezentuje 12 autorov so 60 prácami vytvorenými rôznymi technikami. Okrem maľby sú to plastiky, kombinovaná technika, fotografia i videoinštalácia. Ideovým zámerom výstavy je pohľad na súčasnosť z kresťanského hľadiska, no nebude na nej prezentované iba sakrálne umenie, ale aj civilistické žánre.
Združenie výtvarníkov Spolku sv. Lukáša v Nitre bolo založené v roku 1994 na podnet Komisie pre vedu a vzdelávanie Konferencie biskupov Slovenska a od roku 1998 sa jeho členovia každoročne prezentujú svojimi najaktuálnejšími prácami na výstavách. V Nitrianskej galérii vystavujú prvý raz. Doteraz bolo možné ich diela vidieť v Nitrianskom múzeu. Výstava Sondy potrvá do 4. augusta.
Premiérou hry Ľubomíra Feldeka Smrť v ružovom v podaní súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene sa včera začal už 29. ročník ojedinelého festivalu na Slovensku Zámocké hry zvolenské. Podkladom pre jeho napísanie bola pre slovenského básnika a dramatika kniha spomienok od speváčkinej nevlastnej sestry Simone Berteautovej. Feldek pri tvorbe Smrti v ružovom vychádzal aj z neopakovateľnej krásy pesničiek Edith Piaf, pričom do hry pripravil ich slovenský preklad.
Počas činohernej časti ZHZ, trvajúcej do 25. júna, sa divákom predstavia aj také herecké osobnosti, ako sú Eva Krížiková, Dušan Tarageľ, Juraj Slezáček, Vladimír Durdík či Marián Geišberg. Súbor Slovenského národného divadla vystúpi na festivale s hrou Ferenca Molnára Liliom-Život a smrť jedného frajera. Milovníci umenia sa však môžu tešiť aj na predstavenie Divadla Astorka Korzo 90 a na jeho Historky z viedenského lesa. Inscenácia bude doslova hereckým koncertom celého kolektívu divadla, medzi inými aj Zuzany Kronerovej, Vladimíra Hajdu, Zity Furkovej, Miroslava Nogu, Anny Šiškovej a ďalších.
Okrem najznámejších slovenských súborov sa ZHZ zúčastnia aj hostia z Českej republiky, a to Východočeské divadlo Pardubice a Městské divadlo Brno. Pardubičania stavili na komédiu plnú talianskeho temperamentu a karnevalovej roztopaše Predvečer trojkráľový. Naopak, ich kolegovia z Brna ponúknu divákom hru Koločava, ktorá je tragickým príbehom lásky Nikolu a Eržiky na pozadí života v pôsobivom kraji Podkarpatskej Rusi.
Operná časť odštartuje 28. júna. Jej najatraktívnejším hosťom bude Libor Ondráš, ktorý už takmer desať rokov pôsobí v americkom Utahu ako dirigent tamojšieho symfonického telesa a pedagóg na hudobnej univerzite. Taktovku prevezme počas prvého operného koncertu Summertime. Ďalšími hosťami ZHZ budú ruský tenorista Igor Jan a bulharská sopranistka Jordanka Derilová. Obidvaja sa predstavia vo Verdiho opere Maškarný bál, ktorú banskobystrická Štátna opera uviedla po 21 rokoch opäť na svojej scéne.
ŽILINA
* Výstavu fotografií Petra Župníka z kolekcie Malé veľké veci dnes otvoria v Považskej galérii umenia v Žiline. Výstava zahŕňa 34 prác, ktoré vznikli v rokoch 1995-2001. Jeho čiernobiele fotografie upravené pastelovou domaľbou majú osobitú atmosféru a zachytávajú poetickosť obyčajných vecí. „Mám rád zabudnuté zóny, veci, čo majú svoju históriu. Okrajové štvrte, parky, sochy. Milujem estetiku opotrebovaných vecí a predstavy zániku,“ uviedol autor. Výstava kurátorky Lucie Benickej potrvá do 21. júla.
(tasr, sita)