Rozhodcovia sú tiež len ľudia a môžu sa mýliť. Takto láskavo prižmúrila Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) oko nad čoraz častejšími chybami rozhodcov na futbalovom šampionáte. Chýb totiž nezvyčajne pribúda a s nimi aj kritické hlasy. „Všetci robíme chyby. Úroveň doterajšieho rozhodovania je však biedna. FIFA by mala tento problém riešiť,“ povedal futbalový kráľ Pelé.
Štvrťfinálové zápasy Brazília – Anglicko (2:1), a predovšetkým Nemecko – USA (1:0) ihneď potvrdili, že Pelé má pravdu. V prvom stretnutí rozhodca Mexičan Felipe Ramos Rizo „ignoroval“ teatrálne pády anglického kapitána Davida Beckhama, ktorý si chcel vynútiť penaltu či priamy kop. Mal dostať žltú i červenú. Tieto omyly však výsledok neovplyvnili.
V súboji Nemecko – USA však Škót Hugh Dallas kiksol tak, že ovplyvnil priebeh zápasu. Nemecký brankár Oliver Kahn vyrazil strelu Američana Gregga Berhaltera za seba do ruky svojho spoluhráča Torstena Fringsa. Lopta spadla potom späť pod telo nemeckého brankára. Hráči USA reklamovali ruku i možnosť, že Frings stál už za čiarou. Škót však odmietal o góle či pokutovom kope čo len uvažovať a napodiv sa neunúval konzultovať svoje rozhodnutie so svojím asistentom na čiare.
Futbalová legenda, majster sveta ako hráč i tréner, Nemec Franz Beckenbauer pre nemeckú súkromnú stanicu zápas analyzoval. Hovoril, že Nemci vyhrali so šťastím a komentoval aj sporný moment: „Ak sa lopta dotkne ruky hráča, ktorá jej zabráni preniknúť do siete, je to pokutový kop. Toto bol presne ten prípad, jasná penalta.“
Autor: pf