Sevilla 21. júna (TASR) Inštitucionálna reforma Európskej únie je jedným z horúcich bodov rokovaní európskych lídrov počas summitu EÚ, ktorý sa dnes začal v Seville. Španielske predsedníctvo už predtým avizovalo, že má v úmysle začať debatu o vytvorení funkcie prezidenta EÚ, čím by sa skončilo s doterajším rotačným semestrálnym systémom predsedníctva. Čoraz viac politikov si pritom vie na tomto poste predstaviť práve španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara.
Ten pri presadzovaní návrhu našiel spojenca predovšetkým vo svojom britskom kolegovi Tonym Blairovi. Madrid a Londýn totiž zastávajú názor, že súčasný systém nefunguje a nebude práve najvhodnejším po plánovanom rozšírení únie, keď by malo na jeho základe neisté smerovanie únie riadiť Poľsko, Cyprus alebo Česká republika. Blair i Aznar vedia, že menšie krajiny sa obávajú tohto centralizmu, no rovnako dobre sú si vedomí silnej podpory zo strany francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca.
Obidvaja premiéri majú pritom jasno v tom, že post európskeho prezidenta by mal zastávať popredný európsky politik, ktorý však už nemá povinnosti ako hlava štátu či vlády vo svojej krajine. Aznar rovnako ako Blair by sa javili ako ideálni kandidáti vzhľadom na svoj profil, internú agendu a presvedčenie menších i väčších štátov, že by tuto úlohu zvládli. Španielsky premiér je pritom vo výhode jeho funkčné obdobie sa skončí skôr ako Blairovo. V marci 2004 v kľúčovom roku pre budúcnosť EÚ - bude mať Aznar už voľné ruky a teda aj všetky predpoklady na to, aby sa transformoval na európskeho "superprezidenta". V jeho prospech hrá aj skutočnosť, že predseda Európskej komisie Romano Prodi avizoval svoj odchod z tohto postu.
Aznar využil predsedníctvo Španielska v únii aj na to, aby si posilnil svoju medzinárodnú pozíciu. Počnúc stretnutím s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom cez neoficiálne večere so svojimi európskymi kolegami až po nedávne predsummitové megaturné po európskych metropolách sa španielsky premiér postupne dokázal definitívne zbaviť dojmu lídra bez charizmy a presvedčil o sile svojej osobnosti.
Najnovšie uznania jeho snáh o uzavretie čo najväčšieho počtu kapitol s kandidátskymi krajinami, ktoré označil ako mimoriadne pôsobivé aj európsky komisár pre rozširovanie Günter Verheugen, len posilňuje jeho prípadnú kandidatúru. Za Aznara by ruku zdvihli aj menšie krajiny, ktoré by sa v prípade zriadenia postu europrezidenta za každú cenu chceli vyhnúť tomu, aby ho zastával predstaviteľ niektorej z najmocnejších členov únie. Silnejšie štáty by zasa pred Blairom uprednostnili španielskeho premiéra, pretože by sa tým nevytvorila politická nerovnováha v prospech Londýna. Všetko teda nasvedčuje tomu, že oči všetkých sa upierajú smerom k Madridu.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed