d (1980, Dukla B. Bystrica) a Maroš Hudík (1982, ŽP Šport Podbrezová) však musia nomináciu potvrdiť v pretekoch Svetového pohára - umiestnením v prvej tretine štartového poľa alebo v kombinácii do 15. miesta.
,,Samozrejme, nemienime nominovať na olympiádu pretekárov, ktorým výkonnosť rapídne klesne. Verím, že kritériá povrdíme. Situáciu nám však sťažuje skutočnosť, že v jednotlivých pretekoch Svetového pohára môže štartovať iba jeden Slovák a chlapci sa musia prestriedať. V zálohe je však ešte Európsky pohár,“ povedal tréner slovenských zjazdárov Jozef Smekal.
Po odchode Adriána Bíreša našiel servisného asistenta v osobe ďalšieho Banskobystričana Vladimíra Kovára, bývalého reprezentanta, ktorý predchádzajúce tri roky strávil v Amerike a hneď po príchode do družstva upravil lyžiarom stravovacie návyky. Do tímu pribudol 16-ročný Juraj Uhnák (Skiklub Zelené pleso, od 1. septembra žiak OŠG B. Bystrica) - víťaz neoficiálnych MS žiakov v Monte Bondone a ďalších významných mládežníckych medzinárodných podujatí.
,,Medzi Uhnákom a staršími je rozdiel šesť rokov a musím dávať pozor na dávkovanie tréningových objemov. Okrem toho prechod od žiakov k juniorom bude pre Juraja náročný na psychiku, lebo doteraz bol zvyknutý vyhrávať a už ani jeho urastená postava nebude výhodou. Môže sa stať, že časové odstupy budú väčšie, ako bol zvyknutý, ale predpoklad jeho rastu je evidentný,“ dodal J. Smekal.
Prípravu na olympijskú sezónu začala mužská časť slovenskej reprezentácie rekondičným sústredením v Bojniciach a hneď po ňom od 6. mája strávila päť dní na ľadovci v Hintertuxe, kde bola aj predchádzajúci týždeň. V júni absolvujú reprezentanti dva ďalšie výjazdy na Hintertux a júl venujú kondičnej príprave vo Vysokých Tatrách a Banskej Bystrici. V auguste pôjdu opäť dvakrát na ľadovec a záver prípravy a úvodné preteky sezóny plánujú absolvovať v americkom Vaile. Vylepšenie podmienok im pomohli zabezpečiť aj financie zo SOV - po 200-tisíc Sk, ktoré si zjazdári vybojovali splnením olympijských kritérií.
MIRO GREŠKO