Monitoring prebieha v súlade s aktuálnymi právomocami úradu, povedal hovorca ÚFT Marek Kačmár. Tie mu umožňujú zhromažďovať informácie len o takých aktivitách spoločnosti, ktoré majú priamy vzťah ku kapitálovému trhu v rozsahu, v akom je regulovaný úradom. Ako doplnil, nad činnosťou tzv. nelicencovaných nebankových subjektov ÚFT nevykonáva dozor a jeho prípadné aktivity v tejto oblasti by mohli byť chápané ako prekročenie právomocí.
Do podnikateľskej skupiny Horizont Slovakia patrí nebanková inštitúcia B.M.G. Invest CZ s približne 950 klientmi, ktorej činnosť v súčasnosti preverujú policajné orgány ČR. Dvadsiateho tretieho mája boli traja konatelia spoločnosti obvinení z podvodu a neoprávneného podnikania, pričom jeden z nich je obvinený z podvodu za 151 miliónov českých korún, u ďalších dvoch ide o menšie sumy. Českí policajti požiadali o spoluprácu pri preverovaní činnosti spoločnosti aj svojich slovenských kolegov, čo potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jarmila Petrová.
Riaditeľ vonkajších vzťahov Horizont Slovakia Alfonz Šuran na adresu informácií, že B.M.G. Invest CZ vklady svojich klientov nezhodnocoval, uviedol, že spoločnosť podniká v oblasti poskytovania lízingových služieb, v sprostredkovateľskej činnosti a pripravujú sa ďalšie projekty v oblasti faktoringu, cestovného ruchu a podobne. Z tohto pohľadu je informácia o tom, že firma vklady nezhodnocuje a správa sa ako banka, nepresná. Iná je podľa neho otázka, že sa nepodarilo dodržať stanovené parametre rozbehu niektorých projektov, čím vznikol súčasný sklz.
Portfólio podnikateľských aktivít spoločnosti Horizont je veľmi široké: okrem zmenární, stávkových kancelárií, predajne automobilov a niekoľkých médií doň patrí aj nebanková inštitúcia B.M.G. Invest. Podľa A. Šurana do podnikateľskej skupiny Horizont patrí 30 spoločností, ktoré zamestnávajú vyše tisíc ľudí na Slovensku a v ďalších piatich štátoch v Európe i v zámorí.
(tasr)