V snahe oddialiť účinnosť kľúčových paragrafov novely tak neuspeli Slovenské telekomunikácie. Už od januára 2003 budú povinné sprístupňovať svoje siete konkurentom.
Novela zvyšuje aj právomoci Telekomunikačného úradu, ktorý má na budúce fungovanie trhu dozerať. Na 50 miliónov korún, teda desaťnásobne oproti súčasným možnostiam, sa zvyšuje pokuta za zneužívanie dominantného postavenia.
„Prijatím novely sa vytvorilo legislatívne prostredie na to, aby sa mohla začať skutočná a nielen papierová liberalizácia,“ povedal Marián Ďurkovič z Asociácie poskytovateľov internetu.
Telekomunikácie nesúhlasia s tým, že majú sprístupniť siete, ktoré sú ich majetkom. Vidia v tom rozpor s povinnosťou investovať, k čomu ich zaväzuje privatizačná zmluva.
Prepojenie sietí telekomunikácií s konkurentmi znamená najmä nové možnosti pre internet. Ceny pripojenia sú podľa správy Európskej komisie druhé najvyššie spomedzi všetkých kandidujúcich krajín.
Podľa Ďurkoviča sa od budúceho roka otvoria širšie možnosti pre lacnejší a lepší prístup na internet aj pre bytových zákazníkov. „Nie je nevyhnutné, aby každý byt disponoval samostatnou prípojkou. Ak sa náklady rozpočítajú napríklad na päť bytov, cena vychádza podstatne prijateľnejšia než súčasné možnosti,“ povedal.
Telekomunikácie však s uvoľnením sietí pri súčasnom stave trhu nesúhlasia. „Je zrejmé, že alternatívni operátori použijú uvoľnenie miestnych vedení ako prostriedok na vybratie hrozienok z koláča, teda na získanie atraktívnych biznis zákazníkov. Telekomunikáciám zostane väčšina neziskových bytových liniek,“ povedala hovorkyňa telekomunikácií Gabriela Nemkyová. Konkurencia podľa nej dostane príležitosť poskytovať iba ziskové služby na prenos dát, zatiaľ čo menej ziskové a dokonca neziskové hlasové služby zostanú na telekomunikáciách. Podľa Nemkyovej sa tiež zvýši paušálny poplatok za pevnú linku.
Dnešné ceny poskytované telekomunikáciami nie sú ziskové. Ak by spoločnosť prenajala vedenie konkurentom aspoň za nákladovú cenu, museli by poplatky za telefón vzrásť.
Konkurenti sa však netaja tým, že majú záujem o poskytovanie rýchlejšieho prístupu na internet a nie o hlasovú službu. „Uvoľnenie miestnych vedení nie je primárne motivované poskytovaním telefónnej služby,“ povedal Ďurkovič.
TOMÁŠ KURTANSKÝ