K azylantom má Slovensko dlhodobo zdržanlivý postoj. Ich počet na Slovensku je oproti okolitým krajinám „zarážajúco nízky“, tvrdí hovorkyňa UNHCR Mária Čierna. Azyl u nás vlani získalo len 18 ľudí, v Čechách ich bolo 83, v Maďarsku 174, v Poľsku 291 a na Ukrajine 455 ľudí.
Aj podľa vedúceho zastupiteľského úradu UNHCR na Slovensku Pierfrancesca Mariu Nattu „v porovnaní s V 4 sa Slovensko v prístupe k utečencom zdá byť menej aktívne“. Verí, že prijatím nového zákona o azyle, ktorý má parlament schváliť, sa to zmení.
„Počty azylov je hra štatistiky. Nie je rozhodujúce, koľko ľudí do azylovej procedúry vstúpi – lebo v drvivej väčšine sa procedúra zastaví preto, že utečenci odtiaľto odídu – ale koľkí ju ukončia. Ak mám asi 150 žiadateľov a priznám osemnástim štatút, je to 10 percent, čo je vyššie percento ako v Česku,“ tvrdí zástupca Migračného úradu Vladimír Belo-Caban.
Občas vyjdú na povrch informácie, že niektorí utečenci sa u nás necítia dobre, sťažujú sa na zlé zaobchádzanie imigračných pracovníkov či polície. Nedávno sa objavilo i podozrenie, že policajti od utečencov žiadali peniaze. Prípad prešetruje inšpekcia ministerstva vnútra. „Za ľudí z Migračného úradu, za ich profesionálny prístup a za to, že všetko ide podľa zákona, dám ruku do ohňa,“ tvrdí Belo-Caban, „ale nemôžem hovoriť za policajtov.“
Podobne ako v utečeneckej politike, nastávajú zmeny aj v prisťahoveleckých záležitostiach. „V prisťahovaleckej politike však nejde o pritvrdenie, ale o upresňovanie. Každý, kto spĺňa zákonné podmienky a nemá problém s trestnou činnosťou, občianstvo dostane,“ hovorí vedúci oddelenia štátneho občianstva ministerstva vnútra Ľubomír Jančo. (ru)