
Rómska úžera je mimoriadne ťažko dokázateľná, aj keď obete spočiatku spolupracujú, neskôr zo strachu odmietnu vypovedať. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
PREŠOV – Tri mesiace trvalo prešovským kriminalistom, kým vyšetrovateľovi pozbierali dostatok informácií na obvinenie 26-ročného úžerníka z Hermanoviec (okres Prešov).
Jaroslav Č. je od pondelka obvinený nielen z úžery, ale aj lúpeže. Tú podľa policajných informácií spáchal pred hermanovskými potravinami, kde po fyzickom útoku ulúpil jednej zo svojich dlžníčok tri tisícky.
Úžerník je od pondelka v cele policajného zaistenia a čaká na vzatie do väzby. Prešovskej kriminálke sa podarilo nájsť aj štyroch poškodených, ktorým obvinený poskytoval finančné pôžičky a žiadal od nich stopercentný úrok. Policajné správy hovoria, že na základe zneužitia finančnej tiesne získal Jaroslav Č. minimálne 20-tisíc korún. Vyšetrovateľ tvrdí, že obvinenie neznamená aj uznanie vinným. Všadeprítomná rómska úžera je podľa neho mimoriadne ťažko dokázateľná, obete zo strachu odmietajú vypovedať.
„Robil to na celej osade,“ dozvedeli sme sa od hermanovského vajdu na chodbe Okresného úradu vyšetrovania v Prešove.
Vzdialená príbuzná a menovkyňa úžerníka Monika Červeňáková hovorí: „Skopali mňa aj decko.“
Z vrecka jej neskôr úžerník vytiahol tri tisícky. „Dal mi pri tom iba tisíc korún,“ posťažovala si.
„Keď prišli dávky, čakal na pošte. Peniaze zobral hneď pri okienku,“ dozvedeli sme sa od matky troch detí, ktorej štát mesačne odvádza desaťtisíc korún.
Úžerník svojim obetiam neposkytoval len finančné pôžičky. Jeho špajza i chladnička je plná. Stačilo prísť a aj bez peňazí si u neho mohli zadovážiť múku, mäso, salámu či iné polotovary, alkohol a cigarety nedával. Za tovar u Jaroslava Č. sa podľa hermanovských Rómov platí mnohonásobná prirážka.
Zoznamy klientov Jaroslava Č. sú nekonečné a presnosť splácania pôžičiek a úrokov si stráži.
„Keď niekto nedonesie peniaze, dostane. Zbili i vajdu, ktorý sa nás zastal,“ hovorí žena z osady. Obvinenému úžerníkovi sa darí, podľa dlžníkov mesačne otočí okolo dvestotisíc korún. „Z pošty chodí s plnou taškou peňazí.“ V jeho autoparku už bolo žiguli, favorit i felícia. Pred desiatimi mesiacmi sa z osady vysťahoval.
Brat obvineného, ktorý mu údajne pomáha pri vyberaní pôžičiek i úrokov, tvrdí: „Úžera je v osade úplne samozrejmá. Tak to tu funguje a robí to každý.“ DARIUS IVAN
Pre úžeru je charakteristické, že sa nesmierne ťažko dokazuje. Aj keď poškodení spočiatku prejavia záujem vypovedať, neskôr spravidla výpoveď stiahnu. Nasleduje komplikované vyšetrovanie. Jeden z prvých procesov na Slovensku, v ktorom je podozrenie z úžery medzi Rómami, prebieha na Okresnom súde v Rimavskej Sobote. Piati obžalovaní, z toho tri ženy, čelia obvineniu z trestného činu lúpeže, priebeh skutku nasvedčuje tomu, že pôvodne išlo o úžeru. Rodina v Jesenskom si požičala tisíc korún na nákup oblečenia, časom dlh narástol na vyše 64-tisíc korún. Scenár vymáhania peňazí bol jednoduchý. Obžalovaní si počkali na poškodenú Gizelu F. na pošte, kde si chodila po sociálne dávky. Ak peniaze dať odmietla, vyhrážali sa jej bitkou. Vždy o celé dávky prišla. Gizela F. však neskôr výpoveď stiahla a polícii oznámila, že si všetko vymyslela. Vyšetrovatelia zistili, že za zmenu výpovede dostala od rodiny Š. 30-tisíc korún. Gizela F. na základe zistení vyšetrovateľov potvrdila svoju pôvodnú výpoveď. Proces v súčasnosti pokračuje. (r)