
V horúčavách sa trápia aj zvieratá. Medveďom včera pomáhali v zoologických záhradách prežiť sprchy. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Rovnako ako ľuďom, aj zvieratám hrozí v horúcom počasí úpal. „Môže sa pri nich prejavovať slintaním, nevoľnosťou či odpadnutím,“ hovorí Anton Dostál z ministerstva pôdohospodárstva. Zvieratá teplo stresuje, a môže ich priviesť až ku kolapsu.
Pri hospodárskych zvieratách spôsobujú vysoké teploty zníženie úžitkovosti. „Hovädzí dobytok lepšie znáša chlad ako horúčavy,“ tvrdí Dostál. Najlepšia teplota na produkciu mlieka je 8 až 15 stupňov. Zvieratá v teple aj pomalšie priberajú. Pri dlhšom pobyte na slnku môže pri kravách dôjsť až k spáleniu vemena. „Odolnejšie sú čiernostrakaté plemená, ktoré majú tak ako ľudia čierny pigment. Môžu sa pásť na horúcejších miestach ako kravy, ktoré sú bledšie,“ hovorí Dostál.
Aj ošípané majú problémy s teplom. „Sú obalené väčšou vrstvou tuku, takže väčšinou ležia. Potrebujú lepšiu klimatizáciu, vetranie a prístup k vode. Pretože veľmi rýchlo dýchajú, môžu pri akomkoľvek rýchlom pohybe či vystrašení skolabovať.“
Zvieratá, ktorým teplo nevyhovuje, sú aj v zoologických záhradách. „U nás je takým prípadom leopard snežný, ktorý pochádza z oblastí, ktoré sú na hranici snehu,“ povedala zoologička z bratislavskej ZOO Lenka Hanáková. Podľa nej sa teraz leopard pohybuje veľmi málo. „Aktívnejší je len pri kŕmení, ale väčšinu času len v tieni preleží a prespí.“ Aj ostatné zvieratá svoj pohyb obmedzujú na minimum. Robia len to, čo je nevyhnutné k životu.
Zvieratá, ktorých prirodzeným domovom je Afrika, sa podľa Hanákovej teraz „rozhodne tvária lepšie ako v zime, keď je tu kopec snehu“. Väčšina z nich však africké slnko na vlastnej koži nikdy nepocítila. „Sú tu 3 až 4 generácie, ktoré neboli v kontakte so svojím prirodzeným prostredím, takže sa úplne aklimatizovali na naše podnebie a striedanie ročných období,“ hovorí Hanáková.
Zvieratá musia mať neustále dostatok tekutín, ak je príliš sucho a horúco ošetrovatelia im vystriekajú výbehy vodou. (rp)