
Pravdepodobne budúci český premiér Vladimír Špidla. FOTO – TASR
Povolebnú českú ekonomiku zrejme nečakajú žiadne veľké zmeny. Podľa odhadov českých analytikov a komentátorov sa ekonomická politika novej vlády pod vedením Vladimíra Špidlu nebude príliš odlišovať od tej, ktorú presadzoval Zemanov kabinet. Znamená to ale, že Česko bude pokračovať v ceste mínusového hospodárenia štátu napriek prehlbovaniu zadĺženia krajiny.
„Zemeguľa sa po týchto voľbách nezačne točiť na druhú stranu, tragédia sa nekoná. Budeme len žiť v socialistickejšej krajine so silnejším štátom,“ píše Mladá fronta Dnes a súčasne upozorňuje na silu Špidlových slov, že deficit bude taký veľký, aký ho bude potrebovať. A práve to je dôvod obáv. Viacerí analytici sa zhodli, že oblasť verejných financií potrebuje reformy, ktoré sa však zrejme neudejú. „Každý rok by mala ČR zostavovať štátny rozpočet ako vyrovnaný alebo dokonca mierne prebytkový, pretože v súčasnosti, keď rastie HDP, nie je žiadny dôvod na deficit,“ povedala ČTK Markéta Šichtařová z Volksbank.
V roku 2002 sa odhaduje podiel deficitu verejnej správy na osem percent HDP. „Tak čo s tým urobíte, budúci pán minister financií?“ pýtajú sa Lidové noviny, ktoré v tom istom čísle varujú pred rastúcim štátnym dlhom. Ten síce predstavuje len 20 percent HDP a podmienkou EÚ je neprekročiť hranicu 60 percent, ale zaujímavý je jeho vysoký predpokladaný nárast o 55 miliárd dolárov v tomto roku.
A hoci hovorca ministerstva financií pripustil, že zníženie dlhu možno dosiahnuť obmedzovaním schodkov štátneho rozpočtu, odborná verejnosť očakáva opak. „Ak vydrží nová vláda až do roku 2006, bude lákavé, aby rozpočty v rokoch 2005 a 2006 boli využité na zvýšenie hospodárskeho rastu, zvýšenie šancí na znovuzvolenie vládnych strán,“ myslí si David Marek, ekonóm z Patria Finance.
Prekážkou ekonomických reforiem teda zrejme bude politika. „Sociálna demokracia, ktorá bude mať v nasledujúcich štyroch rokoch v ekonomike hlavné slovo, sa nechystá obmedziť sociálny štát a aj to vopred jasne hovorí. Pravica zasa nemá potrebnú parlamentnú silu, aby také zásadné zmeny presadila sama,“ píšu skepticky české Hospodářské noviny.
(čtk, jj)