Úsporný balíček spomalí rast reálnej mzdy. Na nákupy zostane menej peňazí.
FOTO – TASR
BRATISLAVA – Balíček ekonomických opatrení, ktorý sa očakáva od budúcej vlády, pravdepodobne nebude taký tvrdý ako v roku 1999. Hoci sa opäť zvýšia regulované ceny, niektoré dane a obmedzia platy úradníkov, peňaženka priemerného spotrebiteľa to pocíti menej ako pri predchádzajúcich balíčkoch.
Rast v peňaženkách sa zastaví
„V rokoch 1999 a 2000 predstavoval prepad reálnych miezd v priemere 4,5 percenta. Ak predpokladáme, že spotrebiteľské ceny by mali v roku 2003 rásť približne 7-percentným tempom a v roku 2004 o 5 až 6 percent, tak nominálne mzdy by museli rásť len o 1,5 percenta, aby došlo k reálnemu prepadu porovnateľnému s rokmi 1999 a 2000,“ myslí si analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Tak nízky rast miezd je podľa neho vylúčený. Podľa analytika ING Bank Jána Tótha to bude závisieť od rýchlosti deregulácií. „Rast reálnej mzdy v roku 2003 pri intenzívnejšej deregulácii očakávame na úrovni nula percent, pretože silnejší kurz by držal infláciu na uzde. V roku 2004 by mohol dosiahnuť 2 až 3 percentá.“
Medzi opatreniami, ktoré sa dotknú bez výnimky všetkých, bude zvyšovanie regulovaných cien. „Odporúčali by sme čo najvyššiu dereguláciu koncom roka 2002 a v roku 2003, aby sa minimalizovala deregulácia v roku 2004,“ povedal Tóth. V roku 2003 už o regulácii nebude rozhodovať vláda, ale regulačný orgán, ktorý bude musieť dohnať aj zameškanú dereguláciu v tomto roku. Napriek tomu by sa ceny elektriny a plynu pre domácnosti nemali zvýšiť viac ako o 20 percent, pretože tak je nastavený regulačný zákon. Zvyšovanie cien za poštu, regulované nájomné, vodné, stočné a teplo budú mať na starosti noví ministri financií a dopravy. Ceny za telefonovanie v pevnej sieti sú u nás menej ako polovičné v porovnaní s Európskou úniou. O ich náraste bude spolurozhodovať regulačný orgán a Slovenské telekomunikácie.
Časť obyvateľov by sa dotkli aj ďalšie kroky, ktoré odporúčajú ekonómovia a pripravujú politici: zrušenie okresných úradov, zníženie počtu štátnych zamestnancov či zreformovanie sociálnych dávok. Tóth odporúča aj zlúčenie dane z pridanej hodnoty do jednej sadzby, aby sa mierne zvýšil jej výber. Vysoko pravdepodobné je aj zvýšenie spotrebných daní na pivo, víno a cigarety.
Opatrenia chcú všetci, balíček nie
Potrebu prijatia balíčka si uvedomuje väčšina politických strán, ktoré ašpirujú na posty v budúcej vláde. „Ekonomické opatrenia bude treba prijať určite. Dnešná situácia je však neporovnateľná s tou z mája 1999. Dane a odvody by už nemali rásť, ale príjmy z rozpočtu budú vzhľadom na rast ekonomiky vyššie. Opatrenia teda nebudú také dramatické,“ povedal vicepremiér Ivan Mikloš (SDKÚ).
Aj opozícia si uvedomuje potrebu úspor. Ekonomický podpredseda strany ANO Robert Nemcsics nepovažuje ekonomický balíček za vhodný a skôr sa chce sústrediť na opatrenia v štátnej správe. „Nechceme sa zamerať na tvrdé opatrenia pre obyvateľov. Balíčkov tu bolo viac a veľmi nepomohli.“ Jeho strana bude presadzovať viazanie rozpočtových výdavkov, zmrazenie rastu miezd v štátnej sfére a možno dokonca vydanie dlhopisov, aby sa odvrátila kríza verejných financií. Strana Smer podobne ako ANO odmieta hovoriť o obmedzovaní spotreby ľudí. „Chceme ísť cestou úspor, a nie cestou zaťažovania ľudí. Dvoma predchádzajúcimi balíčkami sa vyčerpali možnosti prenášania bremena rozpočtových deficitov na občana,“ povedal tieňový minister hospodárstva Smeru Roman Václavík. Rok 2003 sa podľa neho začne rozpočtovým provizóriom.
Smer chce prehodnotiť zákony o verejnej službe alebo plošných rodinných prídavkoch, plánuje 20-percentný pokles štátnych úradníkov, „vyčistenie“ evidencie nezamestnaných či zníženie sociálnych dávok a aj deregulovanie cien.
„Pri pohľade na volebné programy a tézy politických strán sa zdá, že im je zväčša jasné, kde sa má vývoj ekonomického prostredia v budúcnosti uberať a čo je nevyhnutné pre jeho rozvoj. Kritická bude preto opäť najmä vôľa tieto programy presadzovať do praxe,“ upozornil Pätoprstý.
Balíček 2003 z pohľadu spotrebiteľov
pravdepodobné opatrenia
- zvýšenie cien elektriny, plynu
- zmrazenie miezd v štátnej správe
- rast niektorých spotrebných daní (pivo, tabak)
možné opatrenia
- zvýšenie cien za poštu, telefonovanie, vodné, stočné, teplo
- zlúčenie dolnej a hornej sadzby DPH
- zníženie sociálnych dávok
- prepúšťanie v štátnej správe
Autor: tv