š absolvoval s čs. tímom aj svetové šampionáty 1982 v Španielsku a 1990 v Taliansku. Od roku 1978 (prirodzene, s výnimkou spomínaných MS 82 a 90, keď sedel na trénerskej lavičke) pôsobil na všetkých šampionátoch ako člen technickej komisie FIFA.
Najväčší futbalový turnaj sa prvýkrát odohráva na ázijskom kontinente. Aký má ohlas v kruhoch špičkových funkcionárov medzinárodnej futbalovej federácie FIFA?
„Vysoko pozitívny. Futbal je obohatený o nový ázijský kolorit s fascinujúcou atmosférou. Obe usporiadajúce krajiny Kórea i Japonsko sa plnokrvne nadchli pre tento šport. S potešením sa stretám s názormi, že sa ďalej posunula humanizácia futbalu, ktorá bola leitmotívom predchádzajúceho šampionátu vo Francúzsku. Mám na mysli športovú atmosféru fair play, no najsympatickejšie je, že plné štadióny dokážu zatlieskať aj súperovi, či neznámym tímom.“
Čo máte na starosti ako šéf technickej komisie FIFA. Líši sa v niečom vaša práca v porovnaní s minulosťou?
„Veľmi nie. S úzkou skupinou renomovaných trénerskych osobností analyzujeme podľa vopred pripraveného plánu jednotlivé zápasy, na základe čoho sa neskôr spracujú vývojové trendy a po nasledujúcich trénerskych sympóziách sa tak modeluje vývoj futbalu v súlade s progresívnymi trendmi. Deje sa tak na rôznych úrovniach, od technicko-taktickej fázy až po psychologickú.“
Okrem toho vaši experti vyberajú hráčov do all stars, ktorá sa naposledy vo Francúzsku rozšírila z tradičnej jedenástky na diplomatickejšiu šestnástku. Zopakuje sa to?
„Zatiaľ sme vybrali šesťdesiatku hráčov, z ktorých sa po finále vyberú naozaj najlepší. Je to vždy mimoriadne ťažká a chúlostivá záležitosť.“
Čo vás doteraz najviac prekvapilo na MS?
„Vysoký počet prekvapení. To je dobre, lebo sa tak dynamicky pomáha plošnému rozvoju futbalu na celej planéte. Špička sa naozaj rozšírila a nielen v rovine zdvorilostných proklamácií. Za všetko hovoria výsledky. A to sa až vo vyraďovacej fáze začali veľké futbalové zážitky a drámy.“
Špičkové tímy ako Francúzsko, Argentína, Taliansko, Portugalsko, Belgicko či Dánsko sú už doma. Čím to je?
„Hlavne u európskych tímov sa zákonite prejavila únava kľúčových hráčov z nahusteného programu domácich a európskych klubových súťaží. Mnohé osobnosti v dôsledku preťaženia boli náchylnejšie k zraneniam a poklesu športovej formy.“
Budú prekvapenia pokračovať?
„Veľmi už asi nie. Vo vyraďovacej fáze stúpa význam skúseností jednotlivcov i mužstva. Názorne s to ukázalo v súboji Japonsko – Turecko (0:1). Víťazné mužstvo zvolilo optimálne tempo vzhľadom na aktuálne počasie i techniku boja v daždi – krátke, presné prihrávky. Základom ich úspechu však bola bezchybná súčinnosť v defenzíve. Napriek tomu Japonci potvrdili svoj prudký výkonnostný skok. Zápas Kórejčanov s Talianskom bol zasa v tomto smere výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Taliani, mali na to aby ukontrolovali svoj náskok, no tentoraz rozhodla fatálna individuálna chyba v ich obrane.“
Osobnosti?
„Tie sa finalizujú až v závere. Samozrejme, že tak ako nimi boli pred štyrmi rokmi Zidane s Deschampsom a dlho aj Ronaldo, v Amerike 1994 Brazílčania Dunga, Romário, Bebeto, Taliansko 90 bolo na výskyt osobností výnimočne hluché, zatienil ich kolektívny nemecký stroj. V Mexiku predtým (1986 – pozn. red.) exceloval Maradona, v Španielsku 82 taliansky strelec Rossi, v Argentíne 78 domáci kanonier Kempes, v Nemecku 1974 ústredné postavy finalistov – Nemec Beckenbauer a Holanďan Cruyff. Určite ostanú nezabudnuteľní hráči aj na týchto MS, nevyhnutným predpokladom však je, že výnimočnosť musia naplno odovzdať kolektívu.“
Ktoré zápasy sa vám najviac páčili?
„Začnem tým, na čo sa v tejto chvíli najviac teším – na piatkové štvrťfinále Anglicko – Brazília v Šizuoke. To bude určite jeden z vrcholov MS. Brazília má úžasnú koncentráciu kreatívnych ofenzívnych hráčov v trojici – Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho, Angličanom stúpa sebavedomie a herná istota. Uchvátil ma výkon Írov so Španielmi, hoci napokon vypadli. Oživením boli nepochybne oba usporiadajúce tímy, pričom Kórea triumfom nad Talianskom vonkoncom nemusela povedať posledné slovo.“
Odkaz pre slovenský futbal? Stretli ste sa s kolegami Jurkemikom a Peczem, ktorý sa v prvej polovici pohybovali v dejiskách šampionátu?
„Žiaľ, nestretol som ani jedného z nich. Slovenským trénerom určite pomôžu nové poznatky, ktoré budú čoskoro po linke FIFA publikované.“
Spolu s Ľubošom Moravčíkom ste získali angažmán v japonskom klube JEF United Ičihara. Stíhate to všetko?
„Zatiaľ som vyťažený prácou pre FIFA, klubu sa budem naplno venovať až po šampionáte.“
VOJTECH JURKOVIČ, Tokio