
Austrálčan Pat Cash (vpravo) na archívnej snímke v hľadisku Wimbledonu s ďalšími bývalými tenistami Johnom McEnroeom (vľavo) a Borisom Beckerom (v strede). FOTO – TASR
Bývalá svetová tenisová štvorka, wimbledonský víťaz 1987 a Davis Cupu, gitarový hráč rockandrollu a tréner Philippoussisa či Rusedského – prehovoril. Melbournský rodák, 37-ročný Pat Cash vydáva v týchto dňoch knihu, ktorá otriasa tenisovým svetom najmä doma v Austrálii. Vychádza v Londýne, kde Cash uplynulý týždeň po boku britského premiéra Tonyho Blaira predvádzal kvality na dvorci. Volá sa Uncovered (Odhalený) a napísal ju spolu s anglickým tenisovým novinárom Barrym Flatmanom z denníka Daily Express. Celým menom Patrick Hart Cash prezrádza svoje chyby v nevydarenom partnerstve s nórskou modelkou Anne-Brit Kristiansenovou (16-ročný syn Daniel, 14-ročná dcéra Mia) i manželstve s Emily (7-ročné dvojčatá Shannon a Jeff): ,,Môj osobný život bol samá špina. Zasvinil som si žalúdok alkoholom a daňou boli nútené prestávky od tenisu. Drogy, nervy, depresie a hanba ma neraz prikvačili na okraj priepasti a zruinovania.“
Cash vzal roku 1987 poslednú šancu Ivanovi Lendlovi stať sa víťazom Wimbledonu. Absolútne vyhecovaný zrazil Lendla na kolená vo finále v troch setoch, ale neprinieslo mu to šťastie: ,,Zvykol som si vyhrávať, a tak ma následné prehry gniavili. Víťazstvá sa stávali pre mňa drogou, bol som od nich závislý a prehry ma deprimovali, ničili. Cítil som, že nikto si ma nevšíma a nemiluje, keď prehrávam. Nevedel som znášať prehry, nedokázal som vychádzať s ľuďmi, rýchlo som sa nazlostil, rozzúril až zbláznil, často som rozmlátil hotelové zariadenie.“ Cash raz rozbil celú izbu v hoteli Adelaide Hilton a povedal, že to bolo strašnejšie ako peklo.
Na margo drog Austrálčan poznamenal: ,,Keď som hral prvý Wimbledon, skrýval som si marihuanu pod vankúšom a fajčil z nej každú noc. To ma upokojovalo. Začal som s tým ako 17-ročný, bolo to medzi tenistami bežné. Hovorili, že to škodí, ale mne to tenis nepokazilo, naopak. Horšie bolo, keď som presedlal na kokaín, to ma už potom navykalo na ďalšie a ďalšie dávky. Neskôr som kokaín vymenil za extázu. Bol som často na pokraji síl a rozmýšľal som o samovražde. Z vážnych depresií ma vždy vytiahlo pomyslenie na deti. Keby som nebol otcom, už určite nežijem.“
Cash sa pustil aj do kritiky tenisu, najmä austrálskeho, a niektorých hráčov. Najviac sa ušlo zverencovi Rusedskému, ale aj Philippoussisovi. Cash neznášal, keď sa Markov otec Nick miešal do tenisovej prípravy syna, ale ani chvíle, keď Philippoussis flirtoval s Annou Kurnikovovou: ,,Bolo to hrozné, Mark sa dostal do psychických ťažkostí, ruská kráska ho komandovala a nútila, aby jej niekedy aj viackrát za deň telefonoval a ospevoval ju, aká je nádherná a atraktívna.“ Dostalo sa aj na kruté pomery v austrálskom tenise, lebo, ako je známe, dve legendy – Cash a Newcombe – sa nemali v láske. Newcombovi prekážalo, že Cash chcel celý život trénovať len so svojím klubovým vidieckym trénerom Ianom Barclayom. Pata veľmi urazilo, keď Newcombe prirovnal pred finále DC 1983 rozdiel v kvalitách Švéda Wilandera a Casha ku Grand Canyonu a pukline v múre. Kniha prináša Cashove svojrázne pohľady aj do súkromia hviezdnych súperov ako McEnroa, Borga, Beckera, Connorsa a Gerulaitisa. Zrejme sa dočkáme zaujímavých a možno aj tvrdých reakcií.
ANDREJ BUČKO, Melbourne