
Vojaci strážia pod fotografiou Karzaja vládnu budovu. FOTO - REUTERS
V prejave pred inauguráciou Karzaj vyhlásil, že odstúpi, ak nebude môcť priniesť do Afganistanu mier a bezpečnosť. Prisľúbil tiež podporu štátnej jednoty a vybudovanie prosperujúcej krajiny schopnej stáť na vlastných nohách so silnou menou.
Karzaj ponechal v úrade ministra obrany vplyvného Muhammada Fahíma. Na poste šéfa afganskej diplomacie ostane úradujúci minister dočasnej vlády Abdulláh. Obaja sú poprednými členmi Severnej aliancie, ktorá minulý rok za podpory USA pomohla zvrhnúť Taliban.
Doterajší minister vnútra Júnis Kanúní, ďalší vplyvný predstaviteľ prevažne tadžickej Severnej aliancie, sa po nedávnej ponuke na rezignáciu presunie na ministerstvo školstva. Na kľúčovom poste ho nahradí paštúnsky guvernér Tádž Muhammad Chán Wardak. Novým ministrom financií bude Karzajov blízky poradca Ašraf Ghání Ahmadzaj.
„Samozrejme si prajem, aby som mohol splniť želania všetkých mojich bratov, avšak musím vziať do úvahy mnoho aspektov,“ uviedol Karzaj s prosbou o odpustenie, keďže existuje príliš mnoho požiadaviek.
Zloženie kabinetu je vnímané ako rozhodujúce pre úspech Lóje Džirgy pri náročnej úlohe spájania súperiacich afganských kmeňov. V Karzajovej predošlej vláde podľa mnohých hlasov, najmä paštúnskej väčšiny, príliš prevládali zástupcovia Tadžikov zo Severnej aliancie, ktorí v nej mali tri kľúčové posty.
Veľká džirga po prejave nový kabinet hlasovaním okamžite schválila. Karzaj sa 1650 delegátom Lóje Džirgy poďakoval za ich rýchlu prácu. Okrem 14 ministrov menoval troch viceprezidentov a predsedu najvyššieho súdu. Žiadne z miest v kabinete neosadí niektorý z hlavných vojenských veliteľov, ktorí majú vo svojich regiónoch veľký vplyv a vedú vlastné ozbrojené sily. (tasr)