Tvorca No počkaj! mal dôchodok 800 korún

Detstvo tých, čo vyrástli v izolácii socializmu, nesprevádzali hviezdne príšery, káčer Donald ani supermani. Zato pokrik „Nu pogodi!“ okamžite spúšťa reťaz detských spomienok terajších tridsiatnikov. Mreže totalitného režimu nás paradoxne chránili proti .


FOTO – ČTK


Detstvo tých, čo vyrástli v izolácii socializmu, nesprevádzali hviezdne príšery, káčer Donald ani supermani. Zato pokrik „Nu pogodi!“ okamžite spúšťa reťaz detských spomienok terajších tridsiatnikov. Mreže totalitného režimu nás paradoxne chránili proti prívalu násilností z detských kreslených filmov Západu. Namiesto stlačenia kozmického protivníka do tvaru kocky nám do hláv prúdili smiešne scénky, ako Vlk nedobrovoľne levituje pod rukami mačky- kúzelníka alebo bojuje s rytierskou prilbou v múzeu. Človek, ktorý Vlka a Zajaca vytvoril, animátor Viačeslav Kotenočkin, by dnes oslávil 75. narodeniny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dvanásťtisíc obrázkov kreslených postavičiek sa odvíja rýchlosťou 24 okienok za sekundu. Fičúr Vlk s „papyruskou“ medzi zubami v rytme piesne šplhá na povraze k balkónu svojej nič netušiacej koristi. Veľkooký Zajko strihá kvety v kvetináčoch - s nezabudnuteľným pokrčením ramien urobí nožnicami „šmik“. Zlý Vlk s nadávkami padá dolu, nežný Zajko zasa vyhral.

Film je variáciou na tému neponižuj maličkého. Niet pochýb o tom, kto je zlý a kto dobrý. Vždy víťazí Zajkova bystrosť, Vlk je zarastený, chodí v roztrhaných gatiach a fajčí. Vyhráva fyzicky slabší.

Na ľudí však rytierska osveta pôsobila úplne opačne. Krátko po spustení seriálov Kotenočkinov ateliér zavalili listy, v ktorých diváci autora žiadali, aby konečne urobil aj chudáka Vlka chytrejším, nech aj on raz prekabáti toho otravného sladkého Zajaca.

SkryťVypnúť reklamu

Vlka a Zajaca pritom nevymyslel sám Kotenočkin. Ten len zadal začínajúcim autorom tému a vybral si scenár, ktorý sa mu najviac zapáčil. Pôvodcom myšlienky je neznámy ruský študent, ktorého meno upadlo do zabudnutia. Pred prvým premietaním nového seriálu v televízii Kotenočkinovi ani vo sne nenapadlo, aký úspech zožne. Zrazu začal dostávať tisícky listov, nakrútil druhý a tretí diel. Štvrtým chceli skončiť. Ale práve vtedy film vyhral Grand Prix na festivale v Taliansku. Vystúpil teda v televízii a vyzval deti, aby mu pomáhali s vymýšľaním ďalších príbehov Vlka a Zajaca. Vzápätí zabudol, čo do kamery narozprával. O pár dní ho pred ateliérom čakal poštový nákladiak s 25 tisíckami malých scenárov. Seriál Nu pogodi! sa nakoniec dočkal sedemnástich dielov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1980 sa Nu pogodi! stal najpredávanejším filmom do zahraničia. Autorské práva si kúpilo 90 krajín. Vlkovi a Zajacovi sa však darilo lepšie než samotnému autorovi - ten nevidel ani korunu z toho, čo seriál zarobil. Zisk zhltol štát, omrvinky ostali filmovému štúdiu. Veľké zvieratá z politbyra sa pri sledovaní Nu pogodi spokojne chechtali - páčilo sa im, že konečne vytreli zrak hnusným imperialistickým filmárom. Kotenočkin sa zatiaľ musel uspokojiť s tabuľkovým platom. Pri návšteve ateliérov Walta Disneyho len opatrne mlčal, keď sa mu americkí filmári klaňali v presvedčení, že je multimilionárom. Poberal totiž dôchodok 500 rubľov (asi 800 korún).

Viačeslav Kotenočkin i tak patril k sovietskej elite. S politikmi však ťahať odmietal. Obdivoval Vysockého a naveľa ho prehovoril, aby daboval vlka. Nadriadení mu preto prvý diel takmer neschválili, lebo „Vysockij je čudná figúra a má zlý vplyv na mládež“.

SkryťVypnúť reklamu

Viačeslav Kotenočkin podľahol dlhej chorobe v novembri 2000. Mal 74 rokov.

Na sklonku života sa od jedného mladého diváka dočkal obvinenia z rozpútania čečenskej vojny. Čečeni totiž seriál zakázali, lebo majú vlka v štátnom znaku a jeho ponižovanie zmäkčilým zajacom vraj urážalo ich dôstojnosť.

Dnes na Nu pogodi! zarábajú pašeráci - s tichým súhlasom polície v Rusku už roky prekvitá čierny trh s videokazetami. Seriál Nu pogodi! je stále jedným z horúcich artiklov. V Rusku zatiaľ nastúpila „pepsi generation“ a s ňou kreslená postavička Masiaňa s priveľkou hlavou a paličkovými rukami. Je to narkomanka a zarába si spevom rockových piesní v metre. Mediálni analytici tvrdia, že jej obľúbenosť tkvie v „úplnom oslobodení sa od zodpovednosti“.

SkryťVypnúť reklamu

Masiaňa ale Vlka zo Zajacom zatiaľ nemôže ohroziť - neobíde sa bez nich žiadny ruský emigrantský večierok. Úspešní americkí Rusi sa medzi pirohmi a vodkou nostalgicky zhrčia okolo obrazovky a spolu s východoeurópskymi kolegami výskajú nadšením pri každom kúsku známej dvojky.

Zajtra - Dobytie Tobruku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu