
Kauza okolo práce maďarského premiéra pre komunistickú kontrarozviedku aj včera doznievala v maďarskom parlamente. FOTO - TASR/AP
Maďarský premiér Péter Medgyessy (na snímke) pracoval v 70. rokoch pre komunistickú kontrarozviedku. „Strážil finančné tajomstvá“ pred sovietskymi tajnými službami. Týkali sa maďarských tajných rokovaní s Medzinárodným menovým fondom (MMF). To v tejto chvíli ale nie je podstatné. Podstatné je, že to zatajil, lepšie povedané dosť neobjasnil.
Aféru odštartoval v utorok denník Magyar Nemzet blízky strane Fidesz zverejnením tajných dokumentov. V ten istý deň sa aféra prejednávala v parlamente a vyústila do hlasovania vlády o nedôvere, ktoré ponúkol sám Medgyessy. Vláda ho podporila, ale tým sa kauza nekončí.
Sám Medgyessy priznal, že na ministerrstve financií v rokoch 1977 až 1982 vykonával taký okruh práce, v ktorom mal prístup k informáciám dôverného charakteru. „Mojou úlohou bolo, aby som ich ochránil… Neurobil som nič, za čo by som sa mal hanbiť.“ Vyzradil iba, že sa to týkalo prípravy na vstup Maďarska do MMF v čase, keď to Sovieti zakázali. Premiér sa búri aj proti nálepke „agent“. „Kontrarozviedka - to nie je donášanie, má slúžiť záujmom štátu“ cituje ho Népszabadság.
Zverejnené dokumenty ukazujú, že Medgessy vstúpil do radov tajných služieb polície v roku 1961 a v roku 1978 ho vymenovali za vysokého operatívneho dôstojníka na vedúcom oddelení III/II ministerstva vnútra, t. j. kontrarozviedky. Medgessy tvrdí, že v dokumentoch je veľa „neprávd“ a uvažuje o žalobe, ktorá má prešetriť ich pravosť. To je jedna z možností, ako sa bude kauza ďalej vyvíjať. Podľa denníka Magyar Hírlap má premiér len jednu ďalšiu: odstúpiť, aj keď mu to zákon nenariaďuje. Štátny tajomník ministersrva zahraničných vecí András Tóth poverený dohľadom nad tajnými službami včera označil tieto dokumenty za falzifikát.
Strana Fidesz, ktorá sa doteraz nezmierila s volebnou porážkou, dosiahla aférou to, čo chcela. Efekt, že Medgyessyho kauza prevalcuje obvinenia z únikov štátnych financií počas vlády Fidesz, ktoré postupne vychádzajú na povrch, nie je až taký dôležitý. Adresátom bol koaličný partner socialistov - Zväz slobodných demokratov (SZDSZ). Slobodní demokrati sú stranou liberálnou, skôr pravicovou. Ak by socialistov opustili a prešli na druhú stranu barikády, Fidesz by opäť mohol neohrozene vládnuť. Veľa členov SZDSZ v utorok hlasovalo proti Medgessymu. Jej predseda Gábor Kuncze si nie je istý, či sa záležitosti okolo Medgyessyho vôbec dajú nazvať „kauzou“. Podľa informácií zo zákulisia by ale radšej videl na čele vlády predsedu socialistov László Kovácsa. Trvá na tom, že isté veci treba objasniť.
Slobodní demokrati v roku 1990 ako jediná strana žiadali odtajenie všetkých dokumentov komunistických tajných služieb. Vláda a napokon aj ústavný súd vtedy rozhodli len o odtajení na oddelení III/III, teda vnútroštátnej rozviedky. Slobodní demokrati teraz žiadajú prešetrenie činnosti celých tajných služieb - bez toho sa vraj nedá nič usudzovať ani o Medgessym. Utajenie vraj umožňuje, že sa dokumenty zapečatené štátnym tajomstvom kľukatými cestičkami objavujú vo vhodnom čase.
Premiér stále mlčí a odvoláva sa na štátne tajomstvo, ktoré sa na prácu oddelenia III/II stále vzťahuje. „Dajme tomu že je pravda, že som ako dôstojník prísne tajného oddelenia bránil záujmy Maďarska. Ale v tom prípade by išlo o prísne tajnú vec a nesmiem vám odpovedať,“ povedal v parlamente.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ