1. Dvadsiatka. Je čas osvojiť si zdravé životné návyky. Na čo si zvyknete, to vás bude sprevádzať po celý život. V tomto veku je už sformovaných 90 percent kostnej masy, zvyšných desať percent sa bude vytvárať do 30. roku, po štyridsiatke jej začne ubúdať. Je teda čas kosti spevňovať, športovať, prijímať veľa vitamínu D a vápnika. Od 19. do 25. roku života začína pohlavne žiť 51,5 percent Európaniek. Viete, kto je najčastejšie ich prvým sexuálnym partnerom?
a) muž, na ktorom im nesmierne záleží, prvá láska
b) muž, za ktorého sa neskôr vydajú
2. Tridsiatka. Povinnosti sa hromadia neuveriteľným tempom, treba sa naučiť vysporiadať so stresom. Ak nie, hrozia vám depresie, vysoký krvný tlak, úrazy. Ohrozená je však aj štíhla línia, pretože metabolizmus sa postupne spomaľuje. Najlepším liekom je šport. Európske štatistiky hovoria o tom, že počet pôrodov v tomto veku klesá, hoci sa čoraz menej používajú antikoncepčné prostriedky. Viete, aký druh antikoncepcie využívajú tridsaťročné Európanky najčastejšie?
a) prezervatív
b) antikoncepčné tabletky
c) prerušovaný milostný akt
3. Štyridsiatka. Nikdy ste sa nedali na športovanie? Ešte nie je neskoro! Základný metabolizmus sa spomaľuje o asi päť percent každých desať rokov, ak niečo nepodniknete, začnete priberať. Nemali by ste zabúdať na pravidelné kontroly prsníkov - rakovina zvykne najčastejšie zaútočiť vo veku 40 až 50 rokov. Ak chorobu odhalia včas, máte 90-percentnú nádej na uzdravenie! Pozornosť si už vyžaduje aj pokožka, organizmus vytvára menej kolagénu, na tvári pribúdajú vrásky. Treba sa chrániť pred slnkom, používať výživné a hydratačné krémy dvakrát denne. Zabudnite na sladkosti, myslite na racionálnu výživu. V tomot veku bývajú ženy najviac sebavedomé a mnohí prepokladajú, že práve v tomto veku si zvyknú nájsť milenca. Tušíte, koľko Európaniek vo veku od 40 do 50 rokov zostáva verných svojim partnerom?
a) štvrtina
b) polovica
c) tri štvrtiny
4. Päťdesiatka. Zostaňte aktívna, ľahšie prekonáte menopauzu. Väčšina Európaniek vstupuje do prechodu vo veku 51 rokov, vášnivé fajčiarky o dva roky skôr a športovkyne o rok neskôr. Doplnková hormonálna liečba zmierni problémy súvisiace s menopauzou. Pozor aj na kosti, až štvrtina žien po prechode trpí osteoporózou. Jesť treba menej, ale jedálniček musí byť pestrý. Telesná hmotnosť žien vo veku 45 až 55 rokov sa zvyšuje v priemere o 5 kg. Ak sa tomu chcete vyhnúť, znížte denný prísun potravy o 50 kalórií. Nezačnite však "krátenie" mliečnymi výrobkami, chýbal by vám vápnik. Ako často sa miluje väčšina Európaniek po dvadsiatich rokoch manželstva?
a) väčšina aspoň raz týždenne
b) väčšina aspoň raz mesačne
5. Šesťdesiatka. Práve ste vstúpili do "zlatého veku". Konečne máte čas na seba a na svoje hobby. Mať čas na seba však neznamená vyvárať, jesť a spať. Až štvrtina Európaniek v tomto veku trpí nadmernou hmotnosťou! Potrebujete aspoň štyridsať minút prechádzky rýchlym krokom, ktorá pomôže aj krvnému obehu, zabraňuje osteoporóze a zlepšuje náladu. Len aktivitou sa môžete uchrániť proti "syndrómu opusteného hniezda", ktorý sa končí depresiami. Ak nechcete starnúť prirýchlo, nezabúdajte na vitamíny A, E a C, ktoré majú antioxidačné účinky a bránia starnutiu kože. Mimochodom, zdá sa, že v tomto storočí nebude problém stretnúť storočnú ženu. Najdlhšie na svete žijú Japonky. Viete, ktorá európska krajina nasleduje v dlhovekosti hneď za nimi?
a) Taliansko
b) Česká republika
c) Švédsko
Správne odpovede:
1b, 2c, 3c, 4a, 5a