poľnohospodárstvo, najťažšiu otázku dotácií (ide o miliardy eur) ale nedoriešili.
Celodenné rokovania často sprevádzali rozpory medzi Francúzskom a Nemeckom. Únia však bude môcť začať s kandidátskymi krajinami rokovania o vstupe v kapitole poľnohospodárstvo.
„Je to vynikajúca správa pre všetkých,“ vyhlásil úradujúci predseda Rady Európskej únie, španielsky minister zahraničia Josep Piqué. Spoločné stanovisko k poľnohospodárstvu podľa neho teraz umožní splnenie časového plánu a tým aj cestovného poriadku rozšírenia.
Podľa komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena by splnenie časového rozvrhu nebolo bez tejto dohody možné a celý proces by stratil na dôveryhodnosti. Dosiahnutá dohoda podľa neho umožní začať rokovania s kandidátmi vo všetkých oblastiach rozsiahlej kapitoly poľnohospodárstvo s výnimkou priamych platieb.
Slovensko už minulý týždeň uzavrelo časť poľnohospodárskej kapitoly, v piatok budeme na technických rokovaniach v Bruseli vyjednávať kvóty na poľnohospodárske produkty. Je však otázne, či bude možné definitívne stanoviť kvóty bez toho, aby kandidátske krajiny vedeli, či môžu počítať s priamymi platbami.
Termín, dokedy sa únia musí dohodnúť v otázke priamych platieb, zrejme určia na nadchádzajúcom summite únie v Seville. Podľa pozorovateľov nemožno čakať, že to bude skôr ako v októbri, po nemeckých parlamentných voľbách.
Európska komisia vyhlásila, že svoj návrh poskytnúť kandidátskym krajinám po vstupe 25 percent priamych platieb a postupne ich zvyšovať, aby po desiatich rokoch dosiahli plnú úroveň, predloží v istej aktualizovanej forme opäť aj na jeseň, pretože ho považuje stále za vyvážený a spravodlivý.
Priame platby, ktoré sa pôvodne zaviedli ako kompenzácie za zníženie cien na svetovom trhu, sú dnes hlavným dotačným nástrojom pre európskych poľnohospodárov a predstavujú 60 percent poľnohospodárskych výdavkov, ktoré ešte aj dnes pohltia takmer polovicu rozpočtu únie. Viaceré štáty pätnástky preto žiadajú celý systém prehodnotiť.
(sita, mar)