
Expert OECD Val Koromzay (vpravo) včera zhodnotil smerovanie Slovenska a odporučil nám znížiť verejné výdavky a čo najrýchlejšie zreformovať penzijný systém, systém zdravotného zabezpečenia a systém sociálnej pomoci. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Zahraniční ekonómovia nás oficiálne vyzvali na škrtenie verejných výdavkov. Zástupcovia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) včera spolu s vysokými vládnymi úradníkmi prezentovali hodnotiacu správu o Slovensku a ich odkaz je jasný: Znížte podiel verejných výdavkov na HDP!
„Váš deficit bežného účtu bol vysoký aj v minulosti, no teraz znova rastie. Veľmi veľký je aj deficit verejných výdavkov,“ upozornil Val Koromzay, expert OECD. Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš však nevidí priestor na škrtanie. „Nepredpokladám, že k nemu dôjde v nasledujúcich mesiacoch. Deficit verejných financií by nemal tento rok prekročiť 4,5 percenta HDP,“ povedal Mikloš. Z jeho vyjadrenia vyplynulo, že k radikálnym reformám bude musieť pristúpiť až budúca vláda.
Koromzay zhrnul slovenskú cestu k prosperite do dvoch kľúčových oblastí. Jednou z nich sú reformy vo výdavkovej časti rozpočtu, druhou je zmena stratégie podpory vytvárania nových pracovných príležitostí. „Pri výdavkoch by ste sa mali orientovať viac na reformy penzijného systému, zdravotného zabezpečenia a systému sociálnej pomoci,“ povedal ekonóm OECD.
„Treba zakročiť hlavne v nadväznosti na reformu súčasného, čiže prvého piliera, a zvýšiť úlohu kapitalizačných penzijných fondov. Máme tiež pocit, že v oblasti zdravotnej starostlivosti sa dalo urobiť oveľa viac. Takisto budete musieť ešte veľa urobiť v systéme sociálnej pomoci a zamerať sa na to, aby nový systém motivoval ľudí nájsť a udržať si pracovné miesta,“ dodal Koromzay.
Ani v oblasti podpory vytvárania pracovných príležitostí sa podľa neho nepohybujeme po rovnakej línii ako ostatné krajiny OECD. Práve vysokú nezamestnanosť hodnotí organizácia ako najväčší slovenský problém. Jej miera sa dlhodobo pohybuje okolo dvadsiatich percent a každý piaty Slovák v produktívnom veku je prihlásený na úrade práce.
OECD predpovedá, že v najbližších dvanástich mesiacoch bude musieť Národná banka Slovenska znova pristúpiť k zvýšeniu kľúčových úrokových sadzieb, keďže pretrvávajúci boom úverovej politiky by mohol mať za následok rast inflácie. V praxi to napríklad prinesie zdražovanie hypoték.
Prognózy podľa OECD 2001 2002 2003
rast HDP 3,3 % 4,0 % 4,1 %
inflácia 7,3 % 5,5 % 7,0 %
nezamestnanosť 19,3 % 19,1 % 18,6 %