av Konečný, riaditeľ odboru rádioaktívnych odpadov na Úrade jadrového dozoru v Trnave.
Americký FBI nedávno zadržal na letisku v Chicagu muža s takouto bombou. Princíp je jednoduchý, bežná výbušnina sa obalí rádioaktívnym materiálom, ktorý by mal po výbuchu zamoriť veľké územie.
Pravdepodobnosť, že by bombu niekto vyrobil aj na Slovensku, je podľa Konečného takmer nulová. Nebezpečný odpad sa u nás skladuje v areáloch jadrových elektrární. „Tak, ako je chránená elektráreň, je chránený aj odpad. Prakticky nie je možné, aby sa tam dostala nepovolaná osoba,“ tvrdí.
Vysoko rádioaktívne látky je problém spracovať tak, aby výrobca neohrozil svoje zdravie. Na to, aby bomba bola účinná, by musela obsahovať veľké množstvo rádioaktívneho materiálu. „Potreboval by na to špeciálne zariadenie a takých je veľmi málo,“ povedal Konečný
Rádioaktívne žiariče sa používajú okrem jadrových elektrární aj v priemysle a zdravotníctve. „Všetky pracoviská so zdrojmi ionizujúceho žiarenia evidujeme,“ povedal Vladimír Jurina, vedúci sekcie ochrany zdravia pred žiarením zo Štátneho zdravotného ústavu.
Stalo sa, že neregistrovaný rádioaktívny materiál k nám buď prepašovali, alebo sa našiel v starom železnom šrote.
Posledný prípad obchodovania s rádioaktívnym materiálom na Slovensku bol odhalený ešte za ministra vnútra Krajčiho. Vtedy polícia v spolupráci s SIS zadržala pašerákov z Ruska. Hraničné priechody s Ukrajinou sú pre tento prípad vybavené technikou schopnou objaviť rádioaktívny materiál. Kontrolujú každé auto či vlak, ktorý k nám z východu prichádza.
Prírodné žiarenie sa nachádza všade okolo nás
Prirodzená rádioaktivita sa objavila už pri vzniku Zeme. Jej zdroje sa nachádzajú v zemskej kôre i prízemnej vrstve atmosféry. Na povrch preniká hlavne na miestach geologických zlomov. Na Slovensku sú oblasťami s vyšším obsahom prírodných rádionuklidov hlavne Štiavnické vrchy a Slovenské rudohorie. Oblasti zo zvýšenou prírodnou rádioaktivitou sa nachádzajú aj v okolí Bratislavy.
V prírode sa najčastejšie vyskytuje plyn radón, ktorý sa hromadí napríklad v bytoch. Preniká tam z pôdy či stavebných materiálov.
V českom Jáchymove sa kedysi na stavbu domov používala aj hlušina z uránových baní. V Čechách sa ako stavebný materiál používal aj popolček zo spaľovania uhlia, ktorý má tiež zvýšenú rádioaktivitu.
Napríklad vo Švédsku sú oblasti s vysokými koncentráciami radónu a vláda ponúka ľuďom možnosť vysťahovať sa z týchto oblastí. (rp)