čný orgán, ktorý má dohliadať na prácu novinárov. Podľa názoru novinárov takáto štátna regulácia odporuje slobode a nezávislosti médií, ktorú zaručuje ústava.
Mediálna rada má byť financovaná zo štátnych peňazí a časť jej členov budú voliť poslanci. Z 13 členov rady štyroch. Ďalších štyroch majú navrhnúť novinári, troch Súdna rada a po jednom vysielatelia a vydavatelia. Okrem toho budú poslanci aj vo výberovej komisii, ktorá rozhodne o výbere novinárov.
Podľa dôvodovej správy „mediálna rada podľa tohto zákona nerieši úlohy etickej komisie. Jej prínosom bude rýchlejšia a pre občana lacnejšia vymožiteľnosť práva na ochranu pred neoprávnenými zásahmi médií. Rada nahradí pomalú a nákladnú procedúru súdneho vymáhania práva na opravu, ktorá spravidla trvá tak dlho, že sa stráca podstata, čiže účinná ochrana poškodeného, a zadosťučinenie právu“.
Podľa právnika Jána Hrubalu vymáhanie práva je v demokratickom štáte v rukách súdu. „Mediálna rada nemôže nahrádzať prácu súdov, akákoľvek rada sa môže sa vyjadrovať len k etickým otázkam žurnalistiky.“
Proti zriadeniu takejto rady už dlhšie vystupuje aj Slovenský syndikát novinárov a Združenie vydavateľov tlače. Slovenský syndikát pripravuje svoje právne stanovisko k zákonu. „To je vec, ktorú som ešte ako predseda syndikátu nepodporoval a stále nepodporujem. V Európe sú väčšinou tlačové rady nezávislé,“ povedal hovorca prezidenta Ján Füle. „Nemám dôveru k radám, ktorých členov volí parlament. Viem, ako sa dá ich zložením manipulovať po voľbách.“
Novinári už majú jeden samoregulačný orgán - Tlačovú radu, ktorá práve dozerá na etiku žurnalistickej práce. Jedným z jej šiestich členov je aj Hrubala a volili si ju zástupcovia mediálnej obce. Aj novinár ako každý iný občan spadá pod jurisdikciu našich súdov. Ak sa dopustí ohovárania alebo hanobenia národa, rasy alebo presvedčenia, rieši sa to podľa Trestného zákona. Občianskoprávnym procesom sa riešia žaloby na ochranu osobnosti.
Rezolúcia Rady Európy vyzýva členské štáty, aby zabránili zasahovaniu štátu do regulovania médií a aby podporovali samoreguláciu. Len v dvoch štátoch Európy novinársku radu volia poslanci. Naopak, samoregulačný orgán novinárov má dvadsať krajín.
Pred dvoma rokmi prijali nový tlačový zákon aj v Česku, ten žiadny regulačný orgán nespomína. Pre slovenských novinárov platí stále starý zákon z roku 1966.
MIRKA HOROBOVÁ