cie - mohol by vraj viesť k tomu, že by si homosexuáli adoptovali deti.
Pravici stačilo na víťazstvo niekoľko sekúnd, keď na návrh KDH poslanci vypustili návrh z programu schôdze. Pridali sa i niektorí ľavičiari.
Zákon by upravil zásady rovnakého zaobchádzania, ktoré spočívajú v zákaze diskriminácie občanov i firiem. Zakazuje diskrimináciu z dôvodu rasy, jazyka, veku, viery, zdravotného postihnutia, pohlavia, politického zmýšľania či sociálneho pôvodu a hovorí i o sexuálnej orientácii.
Poslanec KDH Vladimír Palko neodmieta zákon ako celok, za problém však považuje „mätúci pojem sexuálna orientácia, ktorý nepatrí do politiky, ale do súkromia“. Keby poslanci zákon v takejto podobe schválili, tvrdí Palko, bol by to prvý míľnik na ceste k druhému míľniku - schváleniu adopcie homosexuálnymi pármi.
„Toto nie je žiadny eurozákon. O potrebnosti rôznych zákonov panuje veľa mýtov. A takýto mýtus bol aj o tomto zákone. Väčšina členských štátov únie takýto zákon schválený nemá,“ tvrdí Palko.
Poslanec Milan Ftáčnik z SDA povedal, že ho prekvapilo, že väčšina parlamentu prijala fundamentalistické zdôvodnenie poslanca Palka. Peter Weiss si myslí, že ide o základný hodnotový spor ľavice a pravice. Podľa neho rovnaké zaobchádzanie s ľuďmi súvisí aj s príslušníkmi národnostných menšín alebo aj rovnakými šancami mužov a žien.
Palkov návrh stiahnuť zákon z programu však podporili aj ľavičiari - Jozef Migaš, Pavol Hamžík, ale aj Milan Benkovský, ktorý sa hlási k Ftáčnikovej SDA. „Keď títo ľudia odstupujú od klasickej sociálnodemokratickej agendy, nech sa nebijú do pŕs, že oni sú tí onakvejší ľavičiari. Toto je iba dôkaz, že SDA bolo skutočne treba,“ povedal Weiss.
Palko si podporné stanovisko niektorých ľavicových poslancov vysvetlil takto: „Aj pre niektorých poctivých slovenských komunistov sú tieto euromarxistické trendy priveľa.“
(sp)