
Šéf poslaneckého klubu Únie slobody - DEU Karel Kühnl prichádza na prvé konzultačné stretnutie zástupcov ČSSD a Koalície. FOTO - ČTK
Komunisti ešte predtým vyslali silný signál smerom k ČSSD. Výkonný výbor KSČM rozhodol, že by prípadnú menšinovú vládu socialistov na základe programovej zhody podporil. Sociálni demokrati však vábeniu komunistov odolali.
„Menšinovej sociálnodemokratickej vláde by dali v ČSSD prednosť len jednotlivci,“ povedala včera Petra Buzková. Spresnila, že predseda Vladimír Špidla dostal na vyjednávania s Koalíciou jednoznačnú podporu.
Tiché spojenectvo s komunistami by pritom socialistom zaručilo v parlamente viac hlasov (111) ako spolupráca s Koalíciou (101).
Krotká koalícia
Predstavitelia Koalície si pred rokovaním nekládli žiadne požiadavky, chceli sa rozprávať o programe. So sociálnymi demokratmi ich spája predovšetkým jednoznačná proeurópska orientácia. Ich vyjednávacia pozícia je však výrazne limitovaná slabým volebným výsledkom. Získali len 31 mandátov v snemovni.
Pravicová Únia slobody je najslabšou parlamentnou stranou, a tak si ani nesľubuje veľa vládnych kresiel. Podpredseda US Ivan Pilip už priznal, že sa mu asi nepodarí získať miesto ministra financií. „Je pravda, že strana, ktorá dosiahla slabší výsledok vo voľbách, má oveľa nižšiu šancu na toto ministerstvo. To je realita,“ povedal Pilip, ktorý sa vo voľbách nedostal ani do parlamentu.
Slabá pravica
Koalícia pred voľbami hovorila aj o znížení daní pre všetkých občanov, čo sociálni demokrati nebudú chcieť akceptovať. Podľa nemenovaného člena vedenia US sa bude dať nájsť kompromis aj v tejto otázke. „Poučili sme sa z vývoja po voľbách v roku 1998, keď sme odmietli ísť do vlády s ČSSD a zostali sme v opozícii,“ povedal.
Potvrdzuje sa tak, že pravica tieto voľby úplne prehrala - postavenie US vo vláde bude príliš slabé, aby dokázala svoj program presadiť. Sociálni demokrati sa budú môcť v prípade nezhôd s unionistami dohodnúť na konkrétnych zákonoch s komunistami v parlamente.
Nervozita je aj v ODS. Včera rezignoval prvý podpredseda senátu Přemysl Sobotka z funkcie člena Výkonnej rady ODS. Prekážalo mu, že stranícka rada sa podľa neho nezaoberala neúspechom ODS vo voľbách.
Špekulácie o kreslách
Aj keď o menách v budúcej vláde zatiaľ vedenia strán zrejme ešte nerokovali, kandidátov na ministerské kreslá sa objavuje množstvo. Strany už majú pripravené zoznamy ministrov, ale oficiálne ich ešte nechcú zverejniť. Zatiaľ sa v kuloároch hovorí o šiestich kreslách pre celú Koalíciu. Najvýznamnejším ministrom by sa mal stať šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda ako šéf diplomacie.
U sociálnych demokratov vyzerá okrem premiérskeho postu pre Vladimíra Špidlu veľmi pravdepodobne ministerstvo vnútra pre Stanislava Grossa a obrany pre Jaroslava Tvrdíka.
(mch, čtk)