Mandelov nástupca Mbeki opäť rozdelil krajinu

V časoch, keď zlo (apartheid) tvrdohlavo víťazilo nad dobrom (exilový Africký národný kongres), sa Thabo Mbeki v rámci vtedajšej juhoafrickej telenovely zhostil úlohy romantického hrdinu. Aj s odstupom času je jasné, že celkom oprávnene. Dnes sa z romanti

FOTO - AUTOR

ckého hrdinu stal prezident. Včera oslavoval 60 rokov.

Mladému Mbekimu v londýnskom exile rozhodne nechýbal šarm, spomínajú dnes s nostalgiou v hlase britskí marxisti. Podľa jeho spolupracovníkov, ktorí sa pri kariérnom postupe museli spoliehať len na vlastné schopnosti, mu ale nechýbalo predovšetkým rodinné zázemie. Thabov otec, legendárny komunista Govan Mbeki, mal v šesťdesiatych rokoch najbližšie k čerstvo uväznenému Nelsonovi Mandelovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A podľa neplnoletej černošky, ktorú 16-ročný Thabo na juhoafrickom vidieku opustil vo chvíli, keď mu oznámila, že s ním čaká dieťa, budúci prezident disponoval aj nezanedbateľným sexappealom. „Thaba Mbekiho teda z Južnej Afriky do exilu nevypudil abstraktný strach o budúcnosť utláčanej černošskej väčšiny, ale celkom prozaická obava o vlastnú bezpečnosť,“ napísal v úvode knihy, ktorej distribúciu sa prezident minulý rok pokúsil zablokovať, životopisec Jim Peron.

SkryťVypnúť reklamu

Z Londýna sa Mbeki načas presťahoval do Moskvy, kde v rytme Internacionály a v potokoch vodky absolvoval sovietsky vojenský výcvik. Odtiaľ sa poponáhľal doštudovať sociológiu na University of Sussex vo Veľkej Británii. Juhoafričania si dodnes lámu hlavu otázkou, prečo sa samozvaný intelektuál Mbeki nikdy nenaučil po anglicky.

V polovici osemdesiatych rokov sa pat medzi apartheidom a exilovým ANC konečne pohol dopredu. Thabo Mbeki, už ako šéf zahraničnej politiky ANC, zahraničných investorov presviedčal o potrebe medzinárodných sankcií voči Juhoafrickej republike.

Dnes, už ako prezident, Mbeki tých istých investorov presviedča o potrebe postaviť sankciami zdecimovanú ekonomiku na nohy. Investori stále nerozumejú, prečo pritom Thabo používa tie isté argumenty.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho hviezdna hodina prišla krátko po Mandelovom prepustení z väzenia a v úvode rokovaní o budúcom usporiadaní Juhoafrickej republiky začiatkom deväťdesiatych rokov. V zákulisnom boji o post viceprezidenta a Mandelovho nástupcu sa mu podarilo odstaviť všetkých ľudových favoritov, ktorí proti apartheidu bojovali doma.

Za vrchol jeho kariéry sa považuje volebné víťazstvo v júni 1999, keď sa nevýraznému intelektuálovi podarilo zabodovať vyššie ako päť rokov predtým charizmatickému Mandelovi. Odvtedy to s prezidentom ide dolu vodou.

Prvým fiaskom Mbekiho vedenia sa stala jeho dobrodružná zahraničná politika a otvorená kritika Západu. Tú by bol Západ ochotný tolerovať, keby bol sám Mbeki schopný ponúknuť konštruktívnejšie riešenia dlhodobých afrických problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí na Západe mali pocit, že o Afrike vedia viac ako Mbeki. Tradičné litánie o afropesimizme a nedostupnosti zahraničných investícií mohli mať úspech pred desiatimi rokmi, no minulý rok bolo už neskoro.

Mbekiho teória o africkej renesancii následne zlyhala aj v praxi, keď prezident odmietol súvislosť medzi chaotickou situáciou v Zimbabwe a štátnym prevratom v Sierre Leone. Pragmatici na Západe tieto udalosti naopak považujú za integrálne črty postkoloniálnej Afriky.

Ale to už Mbeki odmietal aj ďalšiu kľúčovú súvislosť - medzi chorobou AIDS a vírusom HIV, ktorý ju spôsobuje. V krajine s najvyšším výskytom HIV/AIDS tak takmer piatim miliónom HIV-pozitívnych černochov zablokoval prístup k liekom.

Tu sa konečne ozvali juhoafrickí belosi. Privolali však na seba hnev prezidenta, ktorý kedysi sľúbil pokračovať v Mandelovej politike zmierenia rás a ktorý dnes v krajine vyvoláva najvážnejšiu spoločenskú konfrontáciu od polovice osemdesiatych rokov. Prieskumy verejnej mienky polarizáciu jednoznačne zatracujú. Juhoafričania, čierni aj bieli, si želajú bezkonfliktné spolužitie, aké im aspoň teoreticky ponúkala každá predchádzajúca vláda. A podľa prieskumov verejnej mienky si želajú aj odstúpenie prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu

„Prezident v tejto krajine predstavuje ideálnu zjednocujúcu silu,“ vyhlásil pri príležitosti Mbekiho 60. narodenín istý opozičný politik, „všetkých nás zjednocuje proti sebe“. Hoci Mbekiho mandát sa skončí až v júni 2004, aj jeho predčasný odchod do dôchodku by bol podľa väčšiny juhoafrických voličov oneskorený.

Zajtra - Viačeslav Kotenočkin

Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 910
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 864
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu