
Torzo autobusu, ktoré ostalo po včerajšom atentáte v Jeruzaleme. FOTO - REUTERS
JERUZALEM - Teroristický atentát v Jeruzaleme, jeden z najkrvavejších počas intifády, včera opäť zamiešal karty na Blízkom východe. Takmer dvadsať obetí mal výbuch bomby samovražedného atentátnika skupiny Hamas. K atentátu došlo v čase, keď sa americký prezident George Bush chystal predniesť zásadný prejav a oznámiť nový plán riešenia konfliktu. Plán je založený na myšlienke prechodeného palestínskeho štátu, ktorý vznikne, keď sa zavŕši reforma palestínskej samosprávy. Bush sa mal údajne dotknúť aj židovských osád.
Palestínska samospráva atentát odsúdila, poradca izraelského premiéra David Baker však tvrdí, že „pokračuje v „exporte terorizmu do Izraela“. „Zo samosprávy tečie násilie ako z vodovodného kohútika,“ povedal.
Izraelský bezpečnostný minikabinet včera rozhodol, že zareaguje „odvetnou akciou“ - jej podrobnosti preberala vláda poobede. Minister zahraničných vecí Šimon Peres sa preto vrátil z oficiálnej návštevy Bulharska.
Bush deň pred atentátom ešte dokončoval návrh, ktorý údajne obsahuje harmonogram palestínskych demokratických reforiem, podmienku vytvorenia dočasného štátu. Predtým rokoval s viacerými izraelskými a arabskými predstaviteľmi. Svoj návrh predložili aj Palestínčania, v piatok ho palestínsky minister medzinárodnej spolupráce Nabíl Šás odovzdal americkému ministrovi zahraničia Colinovi Powellovi. Žiadal v ňom konkrétny harmonogram odchodu Izraela zo západného brehu Jordánu, pásma Gazy a časti Jeruzalema. V mnohých ohľadoch je však zmiernením palestínskeho stanoviska - v otázke palestínskych utečencov i suverenity nad jeruzalemským Starým mestom. V ňom sa nachádzajú židovské, moslimské a kresťanské sväté miesta.
Panarabský denník Al-Haját napísal o amerických návrhoch, že dočasný palestínsky štát by mal vzniknúť na 40 percentách západného brehu v sektoroch A a B, teda na území, ktoré je dnes pod úplnou alebo len civilnou správou palestínskej autonómie. (čtk, tasr)