BRATISLAVA - Slovenská vláda sa včera podrobila ekonomickému odpočtu expertov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Tí zhodnotili štvorročný vývoj nášho hospodárstva a ich odkaz do budúcnosti je jasný: Znížte verejné výdavky a zintenzívnite reformy!
Okrem toho, že vláda veľa míňala, nebola podľa experta organizácie Vala Koromzaya dostatočne razantná pri zavádzaní nevyhnutných zmien. Stagnácia reforiem v dôchodkovom systéme, zdravotníctve a systéme sociálnej pomoci bola podľa OECD jedným z hnacích motorov negatívneho rastu verejných výdavkov. Sú to oblasti, na ktoré by sme sa mali v budúcnosti sústrediť najviac.
Experti si všimli, že v poslednom čase sa vrátili problémy v zahraničnom obchode a hospodárení vlády. „Váš deficit bežného účtu bol vysoký aj v minulosti, no teraz znova rastie. Veľmi veľký je aj deficit verejných výdavkov,“ upozornil Koromzay. Podľa neho však nemožno porovnávať dnešok so situáciou spred štyroch rokov. „Vtedy bolo Slovensko v slepej uličke.“
Kritika OECD však prichádza necelé tri mesiace pred voľbami a reformy už budú musieť počkať na novú vládu. Nepriamo to potvrdil aj súčasný vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš: „Nepredpokladám, že k škrtaniu výdavkov dôjde v nasledujúcich mesiacoch.“
Aj zahraniční exerti si uvedomujú, že v septembri budeme stáť pred dôležitým rozhodnutím. „Naše odporúčania by som rád dal do pozornosti všetkým politickým stranám, aby vedeli, na čo sa majú sústrediť, ak uspejú vo voľbách,“ uzavrel Koromzay.