BRATISLAVA - Kauza tender na ľahké motorové vlaky je čoraz horúcejšia. Predseda Najvyššieho kontrolného úradu Jozef Stahl včera oznámil, že sa ho neznámy muž pokúsil vydierať. Zavolal mu cez obed na mobil a vyzval ho do večera zmeniť stanovisko úradu, ktoré spochybňuje rozhodnutie železničnej komisie v prospech švajčiarskej firmy Stadler.
„Nedám sa vydierať, vec som odstúpil generálnemu prokurátorovi,“ povedal Stahl. Anonym mal Stahlovi hroziť, že zverejnení napríklad kompromitujúce rozhovory s ministrom dopravy Jozefom Macejkom. Stahl sa však ničoho neobáva.
Na otázku, či môže povedať, kto by ho mohol vydierať, Stahl odpovedal: „Jednoznačne to môže byť v záujme tých, ktorí výberové konanie vyhrali.“
Stahlov kontrolný úrad tvrdí, že francúzska firma Alstom predložila lepšiu ponuku ako švajčiarsky Stadler. Tento názor mal aj minister dopravy Jozef Macejko, ktorého premiér Mikuláš Dzurinda navrhol odvolať pre podozrenie, že ministerstvo dopravy do tendra nenáležite zasahovalo.
Situáciu skomplikoval prezident Rudolf Schuster, ktorý sa s Macejkovým odvolaním neponáhľa a chce si vypočuť všetky zúčastnené strany. Premiér včera vyhlásil, že prezidentovo predlžovanie lehoty odvolania je protiústavné.
Bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec ale tvrdí, že protiústavné to nie je, „je to iba bezpredmetné“. Schuster síce musí Dzurindov návrh akceptovať, no ústava nepredpisuje, dokedy tak musí urobiť.
„Prezident považuje premiérovu reakciu za zbytočne nerovóznu a keď mu prekáža to, že sa prezident začal o kauzu zaujímať, nech to povie na rovinu a nech to nezakrýva tým, že prezident nechce odvolať Macejka,“ povedal prezidentov hovorca Ján Füle. Podľa neho prezident návrh na odvolanie podpíše až na budúci týždeň, pretože dovtedy je zaneprázdnený. Včera sa však stihol stretnúť so Stahlom a vypočuť si jeho stanovisko.
Škandálom sa bude zaoberať aj parlament. Pričinil sa o to poslanec SNS Jaroslav Paška, ktorý navrhol, aby svoje zistenia prezentoval pred poslancami aj Najvyšší kontrolný úrad.
Zo 126 prítomných Paškovu iniciatívu podporilo 76 poslancov. K opozícii sa pridali poslanci vládnych strán SDĽ, KDH, SOP. Z SDKÚ hlasovali za poslanci Martin Kujan a Pavol Vrždák.
Opozičné HZDS navyše zvažuje zvolanie osobitnej schôdze parlamentu na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Dzurindovi. „Otázka je, kedy sa rozhodneme a návrh predložíme,“ povedal šéf klubu HZDS Tibor Cabaj.
(sp, mož)