BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster vo svojom novoročnom prejave zdôraznil, že sa v ňom venoval hlavne problémom. Podľa reakcií viacerých politikov i politológov bol jeho prejav zameraný hlavne do minulosti a bol veľmi všeobecný. Kritiku prezident smeroval hlavne na vládnu koalíciu.
V prvej časti prejavu Schuster hovoril o nádeji, ktorú ľudstvo očakáva od nového tisícročia. Veľký priestor venoval svojej myšlienke národného zmierenia spred roka. Tú podľa neho politici nepochopili. „Želal som si, aby sa táto myšlienka ujala predovšetkým medzi obyčajnými ľuďmi.“ Prezident chce v tejto iniciatíve pokračovať, rovnako ako v ponuke okrúhlych stolov pre politikov. Pochválil tých, ktorí zmierenie podporujú, menoval cirkvi, ZMOS, mimovládne organizácie, mnohých odborárov, jednotlivcov.
Koalícia podľa neho musí podať ruku i politickým rivalom. Pripomenul presadzovanie záujmov ekonomických skupín namiesto riešenia problémov, i nestabilitu politickej scény. Vrátil sa i k neúspešnému referendu a povedal, že „koaliční politici pohrdli názorom občanov“, keď nevyužili šancu, ktorú im občania „odmietnutím návratu pred rok 1998“ dali.
V druhej časti prejavu prezident oslovil takmer všetky skupiny občanov, ktorých trpezlivosť „je skúšaná do krajnosti“. Najpálčivejším problémom je podľa neho stále vysoká nezamestnanosť. Regióny chudobnejú a to je potrebné zastaviť. Mladí ľudia odchádzajú do zahraničia. Okrem možnosti kariéry im Slovensko musí podľa prezidenta poskytnúť možnosť získať bývanie. Veľké rezervy vidí Schuster v podpore malého a stredného podnikania.
Krátko spomenul aj potrebu reformy verejnej správy, zdravotníctvo a dôchodcov.
V tretej časti hovoril o svojej ďalšej iniciatíve, o potrebe prijatia štátnej doktríny. Verí, že čoskoro bude prijatá a bude obsahovať nemenné ciele štátu. Úspechy SR zaznamenala najmä v zahraničnej politike. Podľa prezidenta sme „naskočili do zrýchleného vlaku“.
Prezident vyjadril dojem, akoby sa vytrácali tradičné vlastnosti Slovákov – skromnosť, trpezlivosť, húževnatosť a tolerancia. S vytvorením „skupiny majetných“, ako keby sa majetok, peniaze a hmotné statky stali symbolom šťastia. Za príklad všetkým dal prezident slovenských športovcov.
(fw)