ktorým sa s účinnosťou
od 1. januára 2002 novelizuje zákon č. 289/1995
Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení
neskorších predpisov (ďalej len „ZDPH“),
prináša okrem iných zmien aj zavedenie systému
vrátenia dane (ďalej len „DPH“) zahraničným fyzickým osobám vyvážajúcim tovar v cestovnom styku
a systému vrátenia DPH zahraničným podnikateľom.
Zámerom článku je poukázať
na niektoré praktické problémy spojené s refundáciou
DPH pre zahraničných podnikateľov.
Len budúcnosť ukáže, s akými ďalšími ťažkosťami
sa pri refundácii DPH stretneme.
Limitovaný počet žiadostí o vrátenie DPH
Vo všeobecnosti, žiadosť o vrátenie DPH sa podáva za obdobie kalendárneho roka, pokiaľ suma DPH za prijaté zdaniteľné plnenia alebo zaplatená pri dovoze tovaru bude vyššia ako 5 000 Sk. Zákon umožňuje požadovať vrátenie DPH v priebehu kalendárneho roku aj za kratšie obdobie (minimálne 3 mesiace), avšak suma DPH bude najmenej vo výške 15 000 Sk. Znamená to, že počnúc 1. aprílom 2002 zahraniční podnikatelia mohli začať uplatňovať refundáciu DPH. Zahraničná osoba má teda možnosť podať po skončení kalendárneho roka žiadosť o vrátenie DPH, ktorú neuplatnila vo vyššie uvedenej žiadosti podanej počas kalendárneho roka.
Princíp reciprocity - zdroj neistoty
Novela zákona zakotvuje princíp reciprocity, na základe ktorého daňový úrad môže odmietnuť vrátenie DPH osobe, ktorá má založený podnik v štáte neposkytujúcom vrátenie DPH alebo obdobnej všeobecnej dane zo spotreby slovenským platiteľom.
Teda v prípade, že druhý štát poskytuje refundáciu DPH alebo obdobnej dane slovenským podnikateľom, daňový úrad, po splnení ďalších podmienok uvedených v zákone, vráti DPH zahraničnému podnikateľovi z takéhoto druhého štátu. Ak druhý štát slovenským podnikateľom refundáciu dane neposkytuje, je viac ako pravdepodobné, že bude platiť - nevrátiš ty, nevrátim ja.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky má v úmysle publikovať zoznam štátov, ktorých podnikateľom Slovensko bude refundovať DPH. Do toho času by sa mal uplatňovať postup, na základe ktorého zahraničný podnikateľ by si mal sám overiť, či štát, v ktorom má založený podnik, poskytuje refundáciu dane slovenským podnikateľom.
Kto áno - kto nie
Niektoré štáty refundujú daň zahraničným podnikateľom bez ohľadu na reciprocitu. Na základe nám v súčasnosti dostupných informácií ide napríklad o Belgicko, Rakúsko a Švédsko.
Ďalšie štáty, ktoré refundujú daň slovenským podnikateľom, sú napríklad Česko, Nórsko, Poľsko a Veľká Británia.
Štáty, o ktorých vieme, že v súčasnosti neposkytujú refundáciu slovenským podnikateľom, sú napríklad Cyprus, Nemecko, Rusko, Španielsko a Švajčiarsko.
Vyššie uvedené je však založené na neoficiálnych informáciách, slúži len na hrubú orientáciu čitateľa, pričom nemôžeme vylúčiť, že medzičasom došlo k zmene prístupu jednotlivých štátov. Ambíciou spoločnosti Deloitte&Touche je zozbierať úplné a aktuálne informácie ohľadne poskytovania refundácie dane pre slovenských podnikateľov.
Nepomer v rozsahu poskytovania refundácie
Rozsah zdaniteľných plnení, pri ktorých je nárok na refundáciu dane, sa môže od štátu ku štátu líšiť. Niektoré štáty taxatívne určujú, pri ktorých zdaniteľných plneniach nárok na refundáciu dane vzniká, niektoré taxatívne vymedzujú zdaniteľné plnenia, pri ktorých nárok na refundáciu dane nevzniká. Môže nastať situácia, že jeden štát poskytuje refundáciu dane na väčší rozsah zdaniteľných plnení ako štát druhý. Nie je vylúčené, že v praxi daňový úrad bude princíp reciprocity vzťahovať aj na rozsah zdaniteľných plnení.
Pre ilustráciu, refundácia DPH je možná pri tovare alebo službách nakúpených na Slovensku a pri dovoze tovaru (za predpokladu, že zahraničná osoba je deklarantom) za účelom uskutočňovania podnikateľských aktivít v zahraničí. Zahraničná osoba túto skutočnosť potvrdzuje správcovi dane vyhlásením v žiadosti o vrátenie DPH. Možnosť vrátenia DPH sa vzťahuje iba na tovar a služby, pri ktorých ZDPH odpočet DPH umožňuje. V ZDPH sú uvedené zdaniteľné plnenia, pri ktorých nárok na refundáciu DPH nevzniká.
* pohonné látky s výnimkou motorovej nafty pre nákladné vozidlá,
* alkoholické nápoje, tabak a tabakové výrobky,
* ubytovanie a stravovanie,
* zábavné, športové a rekreačné služby,
* osobnú prepravu,
* prenájom niektorých dopravných prostriedkov (osobné automobily, motocykle, osobné lode, lietadlá),
* prenájom nehnuteľností,
* plnenia na základe zmlúv o sprostredkovaní alebo iných obdobných zmlúv,
* služby, ktoré sú oslobodené od DPH.
Zoznam tovarov a služieb vylúčených z nároku na vrátenie DPH nie je v jednotlivých členských krajinách EÚ totožný. Pre porovnanie, napr. Nemecko, Veľká Británia a Španielsko umožňujú vrátenie DPH pri ubytovaní, stravovaní a prenájme motorového vozidla. Na druhej strane, Dánsko, Francúzsko a Taliansko vrátenie DPH pri uvedených službách neumožňujú.
MILAN VARGAN,
autor je zamestnanec spoločnosti Deloitte&Touche