h vecí a rodiny SR Petra Magvašiho vyčleniť z výnosov privatizácie štátnych podnikov elektroenergetiky prostriedky na riešenie jej dopadov na zamestnanosť.
Členov predsedníctva osobitne pobúrila skutočnosť, že minister hospodárstva SR Ľubomír Harach mal výhrady k navrhovanému objemu finančných zdrojov, ako aj k predpokladanému počtu uvoľňovaných zamestnancov. „A to aj napriek tomu, že jeho rezort bol zastúpený v komisii, ktorá materiál do vlády spracovala a v pripomienkovom konaní nevyjadril k materiálu žiadne výhrady, čo považujeme za nespochybniteľný súhlas s jeho obsahom,“ uvádza sa v otvorenom liste, ktorý predseda SOZE Vladimír Mojš adresoval Ľ. Harachovi a vládnemu kabinetu.
SOZE v ňom ministrovi pripomína, že s ním podpísal Dohodu o sociálno-ekonomických aspektoch procesov privatizácie elek-troenergetiky a otvárania trhu s elektrickou energiou, v ktorej sa zaviazal niesť zodpovednosť za zabezpečenie realizácie uznesenia vlády SR, týkajúceho sa vyčlenenia financií z výnosu privatizácie elektroenergetiky na riešenie otázok zamestnanosti. Zároveň upozorňuje, že odborový zväz spolu so zamestnávateľmi objednal spracovanie Analýzy sociálno-ekonomických aspektov privatizácie a liberalizácie energetiky. „Túto analýzu vypracovala nezávislá firma na základe medzinárodných štandardov a jej výsledok hovorí o očakávanom dopade na zamestnanosť v elektroenergetike v rozsahu 20 % až 40 % zo súčasných 20 163 zamestnancov,“ konštatujú v liste zástupcovia SOZE. Táto analýza však podľa nich pri spracovaní vládneho materiálu sa vôbec nevzala do úvahy aj napriek opakovaným upozorneniam odborového zväzu, naposledy v rámci skráteného pripomienkového konania. „Vláda SR nezvládla riešenie problému nezamestnanosti tak, ako sa zaviazala vo svojom programovom vyhlásení a ani v prípade ponúknutého riešenia, ktorého cieľom je zabrániť zvyšovaniu nezamestnanosti bez nárokov na štátny rozpočet, nie je schopná realizovať svoje vlastné uznesenie,“ konštatujú odborári na záver listu.
Dôvodom prerušenia diskusie vlády o materiály, ktorým sa malo na riešenie predpokladaného zníženia zamestnanosti v elek-troenergetických firmách po vstupe nových investorov vyčleniť z privatizačných výnosov vyše 430 miliónov Sk, bola podľa slov Ľ. Haracha rozdielnosť analýz dopadov reštrukturalizácie týchto podnikov zo strany ministerstva práce a hospodárstva. Podľa jeho názoru sa bude môcť veľká časť prepúšťaných pracovníkov uplatniť v sprievodných a vyvolaných činnostiach, ktoré sa budú rozvíjať po vstupe investorov a navrhovanú čiastku považuje za značne nadhodnotenú. Reálne potrebný objem odhadol len na desiatky miliónov korún.
Materiál, ktorý predložil minister P. Magvaši, predpokladá, že do roku 2006 sa po privatizácii elektroenergetických a teplárenských podnikov ich počet pracovníkov zníži o zhruba 15 %, teda o takmer 2 900 ľudí. Požadované pros- triedky by mali úrady práce využívať na pomoc prepusteným pri hľadaní nového zamestnania. Mali by sa použiť na rekvalifikácie, samozamestnávanie, ako aj podporu dohodnutých pracovných miest u iných zamestnávateľov. (tasr)