Vyplýva to z návrhu postupu privatizácie SE zo strany privatizačného poradcu kabinetu PriceWaterhouse Coopers (PWC). Poradca by chcel v spolupráci so zástupcami súčasnej vlády zverejniť v tlači inzerát, v ktorom by definoval technické a finančné kritériá tendra. „Na základe kritérií dostanú informačné memorandum len spoločnosti, ktoré spĺňajú predstavy štátu o investorovi do SE,“ povedal Peter Mitko z PWC. V následných predbežných ponukách očakáva poradca jasné stanovisko potenciálnych investorov k jednému z dvoch možných spôsobov privatizácie SE. Posledným krokom, na ktorom sa zúčastnia zástupcovia súčasného kabinetu, by podľa PWC malo byť vytvorenie short-listu záujemcov. Po septembrových voľbách by mali potenciálni investori odštartovať due diligence (hĺbkový audit), po ktorom predložia záväzné ponuky. Víťaz, prípadne víťazi tendrov by mali byť známi krátko po predložení záväzných ponúk.
Vláda SR zobrala v stredu na vedomie dva možné spôsoby privatizácie SE. Prvý variant predstavuje vstup strategického investora spôsobom, ktorý bude kombinovať predaj existujúcich akcií s navýšením základného imania SE tak, aby bola v spoločnosti zachovaná 51% majetková účasť štátneho FNM. Druhou metódou je predaj do 49 % účastín v dvoch dcérach holdingovej spoločnosti SE, z ktorých jedna bude spravovať jadrové aktíva a druhá ostatné zdroje súčasných elektrární. Dve dcéry by mali byť v takomto prípade založené pred finančným vyrovnaním predaja.
Rozhodujúci balík 95,79 % akcií SE v súčasnosti kontroluje FNM, ktorý však výkonom akcionárskych práv poveruje na valných zhromaždeniach Ministerstvo hospodárstva SR. FNM by mal ešte odkúpiť 3,35 % akcií SE, ktoré sú na účte SPP, a ďalších 0,86 % akcií SE, ktoré vlastní Reštitučný investičný fond. Ak FNM odkúpi tieto akcie, malo by sa privatizovať 49 % akcií SE. Celkovo 51 % akcií SE ako najväč-šieho strategického podniku v SR musí podľa zákona o veľkej privatizácii zostať v rukách štátu.
(tasr)