
Prerušovaná čiara znamená, že ak by sa do vlaňajších výdavkov štátu nezapočítalo jednorazové splatenie dlhopisov FNM, bol by deň daňovej slobody 16. júna a nie 28. júna.
BRATISLAVA – Dneškom sa končí obdobie roka, v ktorom pracujúci zarábajú na dane a odvody a od zajtra začnú zarábať „na seba“. Tak sa dá interpretovať deň daňovej slobody, ktorý Združenie daňových poplatníkov určilo na 18. jún.
„Do tohto dátumu všetok svoj zárobok odovzdali občania štátu,“ tvrdí združenie. Oproti vlaňajšku sa deň daňovej slobody posunul v kalendári o osem dní dozadu. Podľa združenia je to však len optické zlepšenie hospodárenia štátu. „Skorší dátum oproti minulému roku totiž ovplyvnili najmä vysoké jednorazové výdavky minulého roku, najmä splatenie dlhopisov FNM,“ upozornil Ján Oravec, prezident Nadácia F.A. Hayeka. Oproti rokom 1999 a 2000 vychádza deň daňovej slobody na stále neskorší júnový dátum. „Celkové daňové zaťaženie, napriek proklamáciám niektorých politikov, v posledných rokoch vzrástlo,“ dodal Oravec. Určenie dátumu dňa daňovej slobody sa vypočíta z podielu verejných výdavkov na hrubom domácom produkte. „Verejná správa podľa schválených rozpočtov na rok 2002 plánuje rozdeliť vyše 46 halierov z každej vytvorenej koruny,“ hovorí združenie daňových poplatníkov.
Hoci sa znižovanie daní stalo v posledných rokoch obľúbenou politickou témou, ich ďalší pokles nie je pre nemennosť výdavkov štátu možný. Podľa združenia kleslo daňové bremeno za posledných osem rokov o 4,6 percentuálneho bodu a štát musí hľadať iné zdroje. „Dane a príspevky kryjú necelých 77 percent verejných výdavkov. Zvyšok sa financuje napríklad z úverov, privatizačných výnosov alebo zo zisku štátnych podnikov.“
V Spojených štátoch si tento rok pripomenuli deň daňovej slobody 27. apríla. V Česku to bolo 11. júna. Menším podielom verejného sektora v ekonomike sa môže pochváliť aj Japonsko, Veľká Británia alebo Island. Naopak, deň daňovej slobody bol vlani neskôr ako u nás napríklad v Belgicku (2. september), vo Švédsku (14. august), v Nemecku (12. august) alebo v Dánsku (13. august). Podľa Ivana Švejnu, riaditeľa združenia daňových poplatníkov, v týchto štátoch silnie tlak na znižovanie daní, pretože sa stávajú menej konkurencieschopné. Združenie nepovažuje za vhodné prispôsobovanie daňovej legislatívy Slovenska krajinám s vyššími daňami.
JURAJ JAVORSKÝ