Za štyri roky v parlamente neraz zazneli nepublikovateľné výrazy a urážky členov vlády. Mikrofóny ich síce oficiálne nezachytia, ale poslanci aj hostia na parlamentnom balkóne ich počujú. V posledných mesiacoch sa však atmosféra upokojila. Ako ju vnímali niektorí poslanci?
VLADIMÍR PALKO (KDH): Myslí si, že v minulom volebnom období bolo v parlamente väčšie napätie. „Súčasná vládna väčšina nerobí politiku nátlaku. Na začiatku bola atmosféra napätejšia, teraz je uvoľnenejšia.“
ROBERT FICO (SMER): Za desať rokov, čo je v parlamente, vraj nikdy nepociťoval, že by boli vzťahy medzi politikmi napäté. Podľa neho sú pracovné a kolegiálne, i keď tvrdé slovo občas padne. Problém vidí v kvalite parlamentu, ktorý spôsobuje zlý volebný systém. „Poslancovi stačí, ak sa votrie do priazne predsedu strany, ten ho dostane na kandidátku.“
LADISLAV PITTNER (SDKÚ): Súčasný parlament je podľa neho čo do ľudských a odborných kvalít jeden z najhorších. „Opozícia je tvorená bývalými ministrami a štátnymi tajomníkmi. V spôsobe agresívneho vystupovania vidno, že mnohí sa dostali do útlmu. Tí, ktorí nastúpili za koalíciu, boli nováčikovia. Nevedeli politicky zvládnuť takýto tlak a hrubé urážky.“
PETER WEISS (SDA): Rozdiel medzi bývalým a súčasným parlamentom je podľa neho napríklad v tom, že v roku 1998 sa nezačalo s takým „brutálnym prevzatím moci“, ako to v roku 1994 predviedla Mečiarova väčšina. Konflikty podľa Weissa prišli s pokusmi objasniť trestné činy, keď parlament schvaľoval návrhy na zbavenie imunity Lexu či Krajčiho, a vyvrcholili kampaňou o predčasných voľbách a hlasovaním o novele ústavy.
AUGUSTÍN MARIÁN HÚSKA (HZDS): Myslí si, že prvé dva roky boli „zurvalecké“. Podľa neho poslanci prežili v parlamente 39 nočných zasadnutí len preto, aby bránili oponentúre opozície. „V predchádzajúcom období sme mali len jednu noc.“ Posledný rok sa mu zdá miernejší. (sp)