Spravidla prvou informáciou, na ktorú sa rodičia pýtajú pri výbere detského tábora, je cena. Nemala by však byť jedinou. Okrem ceny je totiž dôležité aj to, čo za ňu vaše dieťa dostane. Predtým, ako sa necháte zlákať na bezkonkurenčne najlacnejšie tábory alebo ako vylúčite tábory drahšie, skúste si podrobnejšie všimnúť či porovnať niektoré z týchto položiek:
1. Lokalita: Je veľmi dôležitá. Oveľa zaujímavejší a bohatší táborový program sa dá pre deti pripraviť v peknom prírodnom prostredí, ďaleko od rušných ciest – ako v prostredí mestskom či dedinskom. Určite si zistite, či rekreačné zariadenie nie je priamo v dedine, na okraji mesta, pri veľkých cestách a podobne.
2. Ubytovanie: Dajte pozor, aby sa za nízkou cenou tábora neskrývali nevyhovujúce ubytovacie podmienky. Ideálnym táborovým ubytovaním pre menšie deti je veľká murovaná chata s dvoj- až štvorposteľovými izbami s vlastným sociálnym zariadením. (Vo veľkej spoločenskej miestnosti sa dá pripravovať večerný program – diskotéky, kvízy, súťaže).
Ubytovanie v chatkách môže priniesť nezabudnuteľné zážitky najmä pre staršie deti (nad 10 rokov). Zistite si však, či chatky obsahujú vlastné sociálne zariadenie. Stanové tábory či indiánsky spôsob bývania v teepee počas celého tábora sú vhodné najmä pre staršie deti. Informujte sa však na to, ako budú deti tráviť táborový čas, keď bude zlé počasie a ako je zabezpečené dodržiavanie hygieny (sprchy, WC a pod.).
3. Okolie chaty: Športové turnaje (futbalový, volejbalový), súťaže vo vybíjanej či prehadzovanej, táborové olympijské hry – to sú všetko neoddeliteľné súčasti táborového programu, ktoré si však vyžadujú športové ihriská. Informujte sa, či sa v okolí chaty nachádzajú a či sú deťom k dispozícii.
Pozor na možnosť kúpania sa v bazénoch alebo vo vodných plochách počas táborového pobytu! Príjemné ovlažovanie sa vo vode cez horúci letný deň nie je najvhodnejším trávením táborového času. Dávať pozor naraz na desať detí v jednom oddieli nemusí každý (a najmä menej skúsený) vedúci zvládnuť. Navyše možnosť kúpania si do letákov organizátori často pripíšu, len aby „naoko“ zvýšili lukratívnosť svojich táborov. Na kúpalisko vezmite dieťa radšej až po návrate domov.
4. Doprava: Najpohodlnejšie sa na väčšie vzdialenosti cestuje vlakom. Pohodlný však môže byť i autobus. Zistite si, či je v cene tábora zahrnutý aj poplatok za dopravu. Organizátor často uvedie nižšiu cenu, ku ktorej však musíte prirátať náklady na dopravu.
5. DPH: Skôr než sa potešíte z nízkej ceny, prečítajte si letáčik o tábore až do samého konca. Ak tam zbadáte maličkými, často až nepostrehnuteľnými písmenkami napísané „Bez DPH“, pripočítajte si k cene 23 percent z nej.
6. Poistenie: Seriózny organizátor vaše dieťa automaticky po zaplatení sumy za tábor poistí a takúto informáciu uvedie aj na svoje prospekty. Ak ju v nich nenájdete, pre istotu sa opýtajte, či nemusíte poistenie vybavovať sami, prípadne či zaň nemusíte dodatočne priplatiť.
7. Dĺžka tábora: Ideálna dĺžka pobytu je asi 11 až 14 dní. Kratší čas nestačí na utvorenie hlbokých táborových priateľstiev a dlhší príliš zodvihne cenu. Ak chcete porovnať dva tábory podľa výslednej ceny, prepočítajte si cenu na jeden deň. Reálne náklady v detskom tábore sa dnes pohybujú okolo 330 – 380 Sk/deň (primerane vybavená murovaná chata, strava 5-krát denne, v jednom 10-člennom oddiele dvaja vedúci). Ak je pri zachovaní týchto parametrov cena nižšia, zistite si, či a akých má organizátor sponzorov. Bez nich je táto „lákavo nízka“ cena podozrivá.
8. Iné príplatky za tábor: Našli ste pre vaše dieťa síce drahší, ale lukratívny tábor strávený pri koňoch? Alebo hodinami výučby na tenisových kurtoch? Opýtajte sa, či organizátor vo vyššej cene zahrnul aj hodiny jazdy na koni alebo hodiny tréningov. Ak bude jeho odpoveď negatívna, budete musieť dať dieťaťu podstatne vyššie vreckové ako do klasických táborov.
9. Storno poplatky: Môže sa stať, že dieťa deň pred odchodom do tábora ochorie – zistite si preto, aké veľké sú stornovacie poplatky. Seriózny organizátor vám poplatok za tábor (aj keď nie v plnej miere) vráti.
10. Skúsenosti organizátora: Najlepšou reklamou pre organizátora tábora sú pekné zážitky detí vyrozprávané rodičom či pozitívne referencie vašich známych. Ak chcete vyskúšať nový, pre vás zatiaľ neznámy tábor, informujte sa, či má organizátor skúsenosti s detskými tábormi, či zamestnáva skúsených vedúcich a podobne.
(Zdroj:http://detsketabory.sk/)