Bratislava 17. júna (TASR) - Výmenu skúseností a poznatkov, ako aj rozvoj vzdelávania a zvyšovanie jeho kvality považuje minister školstva SR Peter Ponický za hlavný cieľ 6. konferencie európskych ministrov školstva, ktorá dnes druhým dňom pokračovala v Bratislave.
Na osobitnom stretnutí s komisárkou Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru Viviane Redingovou hovorili o kľúčových reformách slovenského školstva a strategických projektoch transformácie základného, stredného a vysokoškolského vzdelávania. Zaoberali sa aj otázkou vzdelávania rómskej minority. Za pozitívne v oblasti základného a stredného školstva Redingová označila zapojenie takmer jednej tretiny základných škôl na internet v rámci projektu Infovek.
Budovanie Európy ako kontinentu kvalitného a prístupného vzdelávania považuje Redingová za hlavnú úlohu vzdelávacej politiky európskych krajín. Za prioritné označila formovanie Európy ako strediska poznatkov prístupných pre všetkých obyvateľov nielen európskeho kontinentu, ale aj ostatných častí sveta.
Redingová sa dnes stretla aj s ministrami a vedúcimi delegácií kandidátskych krajín na členstvo v Európskej únii (EÚ), ktorých vyzvala, aby včas upozornili na problémy v rezorte súvisiace s procesom integrácie. Diskusiou o problémoch podľa Redingovej možno zamedziť ich narastaniu a hromadeniu.
Kvalita, dostupnosť a otvorenosť sú podľa ministerky školstva, kultúry a športu Španielskeho kráľovstva Pilar del Castillovej základnými atribútmi európskeho modelu vzdelávania. Za kľúčový považuje predovšetkým rozvoj celoživotného vzdelávania prístupného všetkým obyvateľom, podporu kvality školských vzdelávacích systémov a otvorenie európskych školských systémov svetu. Ako ďalej uviedla, európsky sociálny model je založený nielen na dobre fungujúcej ekonomike, ale aj na vysokej úrovni ochrany sociálneho školstva a sociálnom dialógu.
Trojdňovú konferenciu Vzdelávanie v novom tisícročí, ktorá sa skončí v utorok 18. júna, pripravilo Ministerstvo školstva SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, kultúry a športu Španielskeho kráľovstva a Európskou komisiou. Na pracovných rokovaniach sa zúčastňuje 25 ministrov členských krajín EÚ, kandidátskych krajín a krajín EFTA, ako aj zástupcovia Rady Európy, Európskeho parlamentu, Rady Európskej únie, OECD a UNESCO. Na konferencii je prítomných 42 delegácií a takmer 170 delegátov.
*ms som