.
Komody a zásuvkové skrine patrili už oddávna k najpraktickejším kusom nábytku, nachádzali sa zvyčajne v každej miestnosti, a tak sa mnohé starožitné kusy zachovali dodnes. Komode dalo základný tvar Anglicko, zhruba okolo roku 1650. Najstaršie komody mali vydutý tvar, tzv. bombé alebo zvlnený obrys. Neskôr boli vystriedané oblúkovým čelom a na začiatku 19. storočia sa objavili pravouhlé komody. Mnohé z nich zdobila parketová intarzia a v istých obdobiach sa kládol dôraz na zvýraznenie textúry dreva na čelách zásuviek. Počas svojho vývoja prešli komody radom zmien, boli dekoratívne zdobené zlatením, ornamentom a porcelánovými obkladačkami. Francúzi obľubovali vrchnú dosku komody z mramoru. Tento nábytkový solitér ako súčasť celého mobiliáru bytu bol výrazom majiteľovho bohatstva a vkusu.
Komoda patrí podnes v každom domove k obľúbeným nábytkovým kusom. Jej súčasný dizajn je však podstatne jednoduchší. Napriek tomu sa nedá nevidieť, že sa pri ňom predsa len čerpá aj z historických tvarov a kriviek či už pri samotnej komode, jej nohách či tvare podnože. Tvary súčasných komôd sú minimalizované na úsporný rozmer. Počet a veľkosť zásuviek na komodách býva rôzna.
Komody sa vyrábajú v rôznych výškach a rozmeroch a obyčajne sú súčasťou celej kolekcie nábytku. Môžu byť na nožičkách, stojkách, zavesené na stenu alebo na kolieskach. Dizajnéri pri ich navrhovaní často nechávajú pôsobiť nové alebo progresívnejšie materiálové trendy. Okrem drevených alternatív sa objavujú aj hliníkové alebo sklenené komody. Súčasné dizajnérske trendy v obytnom priestore podporujú existenciu komody. Či je starožitná, alebo moderná, komoda je „evregreenom“ každej domácnosti.
Ing. arch. IRENA DOROTJAKOVÁ