Remedium, Bratislava 2002, preložil Milan Thurzo
Od roku 1993 sa vie o vchode, ktorý by mohol viesť do tajnej komory vo veľkej pyramíde v Gíze. Ale možno aj veľká sfinga stráži pod svojím bruchom neodhalený poklad - Sieň záznamov civilizácie, ktorá sa už dávno stratila v priepasti času. Kniha Roberta Bauvala, spoluautora Mystéria Oriona, Strážcu stvorenia a Mystéria Marsu, hľadá a nachádza zasvätené odpovede na otázky, ktoré trápia egyptológov.
Majgull Axelssonová: Dubnová čarodějka
Metafora, Praha 2002, preložila Dagmar Hartlová
„Axelssonová napísala úžasný román, bohatý príbeh, ktorý ukazuje dejiny budovania štátu sociálnych istôt, takzvaného všeľudového domova. Dokáže pobaviť a zaujať, možno sa dokonca stane generačným románom pre tých, ktorí sa narodili koncom štyridsiatych rokov,“ napísala švédska kritika. Je to kniha o láske, túžbe a vernosti, ale aj o ľahostajnosti a arogancii. Dej sa začína vo Švédsku v päťdesiatych rokoch a končí sa v závere minulého storočia. Názov si autorka vypožičala od majstra sci-fi Raya Bradburyho.
Ivan Bukovčan: Zvieracia trilógia
Žofia Nová, Bratislava 2002
Tri hry popredného slovenského dramatika a scenáristu - Pštrosí večierok (1967), Kým kohút nezaspieva (1969) a Zažeň vlka! (1970). Problematikou tohto triptychu je stroskotanie ľudských snov, konanie človeka v ťažkých životných situáciách a vyrovnávanie sa bývalej generácie účastníkov SNP so zradou ideálov mladosti a sebakritikou za postoje v neskoršom období. V autorovej tvorbe zo šesťdesiatych rokov je prítomné využívanie prostriedkov a postupov divadla absurdity a existencialisticky ladených hier.
Ludwig Wittgenstein: Modrá a Hnedá kniha. Prípravné štúdie k Filozofickým skúmaniam
Kalligram, Bratislava 2001, preložil Dezider Kamhal
Wittgenstein (1889 - 1951) je jedným z najvýznamnejších filozofov našej doby. Modrá a Hnedá kniha, ako väčšina Wittgensteinových prác vrátane Filozofických skúmaní, ktoré v najkoncentrovanejšej podobe reprezentujú jeho neskoršiu filozofiu, vyšli až po jeho smrti. Napriek podtitulu však nie sú iba poznámkami, vďaka ktorým možno ľahšie porozumieť Filozofickým skúmaniam, ale samostatnými a originálnymi prácami.
Ladislav Lajcha: Slovenské národné divadlo v dokumentoch
Divadelný ústav, Bratislava 2002
Rozsiahly knižný projekt - 1. zväzok (1920 - 1938): Zápas o zmysel a podobu SND, 2. zväzok (1938 - 1945): SND vo vojnových rokoch - mapuje založenie a rozvoj Slovenského národného divadla do roku 1945 a dokumentuje umelecký život a prevádzku prvej scény.
Unikátny pramenný materiál a monografia Ladislava Lajchu vnášajú svetlo do mnohých sporných momentov v neľahkých začiatkoch SND i v problematickom období slovenského štátu.